Rekonwalescencja po cięciu cesarskim

Powrót do zdrowia po cesarskim cięciu trwa znacznie dłużej niż po porodzie siłami natury. Cięcie jest przecież poważną operacją brzuszną, mniej lub bardziej naruszającą wiele tkanek i narządów, które muszą sie wygoić.
/ 12.07.2007 09:58

Powrót do zdrowia po cesarskim cięciu trwa znacznie dłużej niż po porodzie siłami natury. Cięcie jest przecież poważną operacją brzuszną, mniej lub bardziej naruszającą wiele tkanek i narządów, które muszą sie wygoić. Zajmuje to przeciętnie około 6 miesięcy, ale oczywiście najtrudniejsze są dwie pierwsze doby.

Rekonwalescencja po cięciu cesarskim

fot. Fotolia

Nacięcie skóry można zamknąć na kilka sposobów. Zazwyczaj stosuje się szwy z nici chirurgicznych rozpuszczalnych lub wymagających usunięcia. Coraz częściej stosuje się specjalne paski, którymi okleja się ranę i które po około dziesięciu dniach można usunąć po namoczeniu w ciepłej wodzie.

Zaraz po zakończeniu operacji pacjentka otrzymuje leki przeciwbólowe - doustnie i domięśniowo. Leki te kontynuowane są zazwyczaj przez cały okres pobytu w szpitalu. Leki te dobierane są w taki sposób, aby nie zaszkodziły one noworodkom karmionych piersią.

Opatrunku, założonego bezpośrednio po zabiegu, nie wolno moczyć. Dlatego, biorąc prysznic, osłaniaj opatrunek, np. specjalnym plastrem. Kiedy rana się zagoi, bliznę myj po prostu wodą i mydłem - bezzapachowym, hipoalergicznym dla niemowląt. Po delikatnym, ale dokładnym osuszeniu rany, najlepiej jednorazowym ręcznikiem, można przetrzeć ją spirytusem salicylowym lub posmarować maścią wygładzającą.

Po dwóch, trzech tygodniach większość kobiet podejmuje już normalną aktywność. Jednakże nadal mogą odczuwać pewien dyskomfort. Dlatego też zaleca się, aby unikały wszelkich nadmiernych obciążeń. Do dodatkowych zaburzeń po cięciu cesarskim można zaliczyć: miejscowe zaburzenia czucia wokół rany, obrzęk, zmiana zabarwienia skóry, wydzielina, świąd i pieczenie skóry. Ranę należy codziennie obserwować, by nie przeoczyć objawów wymagających szybkiego kontaktu z lekarzem, takich jak: ropna wydzielina, której towarzyszy silny ból, gorączka.

Kobieta po porodzie cesarskim podlega również tym samym przemianom hormonalnym co kobieta rodząca siłami natury. Można zatem zaobserwować podobny stan emocjonalny, z napadami smutku, rozdrażnienia, zmiennością nastrojów.

Przebieg i tempo rekonwalescencji są indywidualnie zmienne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/03.11.2010 17:17
Hej. Dziewczyny ja mam takie pytanko trochę z innej beczki. 20 października urodziłam synka przez cc. Rana ma jakieś 10 cm, ładnie się goi ale zastanawia mnie jedna rzecz. Na jednym i na drugim końcu rany wystają na zewnątrz nici - takie ciemne granatowe, czy one same odpadną czy powinny być obcięte? Jak troszkę pociągnę za jedną to trochę mogę ją wyciągnąć ale potem czuje opór i nie próbowałam ciągnąć dalej. Któraś miała do czynienia z czymś takim ?
/08.02.2012 21:33
same odpadną
/03.09.2014 21:46
Nie prawda , że same odpadną. Ja 6 lat temu tez tak miałam to tzw. szew kosmetyczny, potem jeden ten supełek obcinaja i moment pociagna i cały wyjdzie. Teraz miałam znowu cc i juz załozyli rozpuszczalne szwy. Wiem wiem stary post ale... może komus ta odpowiedz jeszcze sie przyda :) Pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (4)