kobieta, ciąża, słoneczniki, kwiaty

Pytania o cesarskie cięcie

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o poród przez cesarskie cięcie!
/ 27.04.2009 14:35
kobieta, ciąża, słoneczniki, kwiaty

- Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie?

Zwykle, gdy poród przebiega nieprawidłowo. Jest to operacja chirurgiczna, która trwa około godziny, choć dziecko przychodzi na świat w pierwszych 10 minutach. Resztę czasu zajmuje założenie kilku warstw szwów.


- Jakie znieczulenie się stosuje?

Najczęściej stosuje się podpajęczynówkowe, rzadziej zewnątrzoponowe. Działają od pasa w dół. Kiedy utracisz czucie w określonych partiach ciała, lekarz przecina powłoki brzuszne i ścianę macicy, przekłuwa worek owodniowy i przez rozcięcie wyjmuje dziecko. Narkozę, czyli znieczulenie ogólne, stosuje się wyjątkowo (w nagłych wypadkach lub gdy są przeciwwskazania do pozostałych).


- W jaki sposób rozcina się brzuch?

Zazwyczaj stosuje się cięcie poprzeczne – między biodrami, nad spojeniem łonowym. Rzadko – podłużne, od pępka do spojenia łonowego, np. gdy pacjentka ma już taką bliznę po poprzednim cięciu lub innej operacji. Szerokość cięcia to 10–15 cm. Mimo bólu już po kilku godzinach trzeba zacząć chodzić, by szybciej wrócić do formy.


- Jak się goi blizna?

Zdjęcie zwykłych szwów odbywa się po 6–8 dniach i nie jest bolesne, rozpuszczalne same się wchłaniają. Blizna po cięciu najpierw pobolewa, potem swędzi. Po miesiącu staje się cienką kreską na granicy włosów łonowych.