POLECAMY

Pytania o cesarskie cięcie

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o poród przez cesarskie cięcie!
Pytania o cesarskie cięcie

- Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie?

Zwykle, gdy poród przebiega nieprawidłowo. Jest to operacja chirurgiczna, która trwa około godziny, choć dziecko przychodzi na świat w pierwszych 10 minutach. Resztę czasu zajmuje założenie kilku warstw szwów.


- Jakie znieczulenie się stosuje?

Najczęściej stosuje się podpajęczynówkowe, rzadziej zewnątrzoponowe. Działają od pasa w dół. Kiedy utracisz czucie w określonych partiach ciała, lekarz przecina powłoki brzuszne i ścianę macicy, przekłuwa worek owodniowy i przez rozcięcie wyjmuje dziecko. Narkozę, czyli znieczulenie ogólne, stosuje się wyjątkowo (w nagłych wypadkach lub gdy są przeciwwskazania do pozostałych).


- W jaki sposób rozcina się brzuch?

Zazwyczaj stosuje się cięcie poprzeczne – między biodrami, nad spojeniem łonowym. Rzadko – podłużne, od pępka do spojenia łonowego, np. gdy pacjentka ma już taką bliznę po poprzednim cięciu lub innej operacji. Szerokość cięcia to 10–15 cm. Mimo bólu już po kilku godzinach trzeba zacząć chodzić, by szybciej wrócić do formy.


- Jak się goi blizna?

Zdjęcie zwykłych szwów odbywa się po 6–8 dniach i nie jest bolesne, rozpuszczalne same się wchłaniają. Blizna po cięciu najpierw pobolewa, potem swędzi. Po miesiącu staje się cienką kreską na granicy włosów łonowych.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
A słyszałyście coś drogie mamy na temat preparatów dla dzieci po cesarskim cięciu? Ich mikroflora jelitowa wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku dzieci, które przychodzą na świat w sposób naturalny więc powinno się ją uzupełniać.Są takie preparaty jak np Coloflor cesario
/rok temu
dziewczyny, ja mam zze względów zdrowotnych zaplanowaną cesarkę na 27 września ale mam do was pytanie - ostatnio sporo czytam na temat stanu zdrowia maluszka po urodzeniu. Co prawda mój lekarz przekonuje mne, że wszytsklo bedzie dobrze, ale sporo mówi się, że takie dzieciaki sa osłabione....że ich odpornosć może być zaburzona. Czy słyszałyście o produkcie Coloflor cesario? Podobne nadaje się do stosowania u maluszków z cesarki i służy właśnie do budowania odpowiedniej mikroflory niemowlaka po cesarce? Ktoś cos..? Podpytam też lekarza