Puchnięcie stóp w ciąży

Upalne lato to dla przyszłych mam wyjątkowo trudny czas. Jak wynika z raportu TNS Polska dla 47% badanych kobiet powiększający się brzuszek, opuchnięte ciało oraz nogi stanowią główną przeszkodę do prowadzenia aktywnego trybu życia w okresie wakacyjnym. Dr Jacek Tulimowski, ekspert kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”, wskazuje, jak przyszłe mamy mogą radzić sobie z opuchlizną latem.
/ 03.08.2012 06:36

Upalne lato to dla przyszłych mam wyjątkowo trudny czas. Jak wynika z raportu TNS Polska dla 47% badanych kobiet powiększający się brzuszek, opuchnięte ciało oraz nogi stanowią główną przeszkodę do prowadzenia aktywnego trybu życia w okresie wakacyjnym. Dr Jacek Tulimowski, ekspert kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”, wskazuje, jak przyszłe mamy mogą radzić sobie z opuchlizną latem.

Puchnięcie stóp w ciąży

Fot. Dreamstime 

Domowe sposoby, czyli jak pozbyć się opuchlizny
Spuchnięte nogi bardzo często są konsekwencją zmęczenia lub długotrwałej pozycji siedzącej. Dlatego warto przeznaczyć chwilę na odpoczynek, położyć się i unieść nogi powyżej tułowia. W nocy można skorzystać z poduszki, która sprawi, że nogi przyszłej mamy będą lekko uniesione. Kolejną sprawdzoną metodą są okłady z użyciem lodu lub zimnej wody. Opuchnięte nogi można również masować żelami, stworzonymi specjalnie z myślą o ciężarnych, np. żelem Lioven dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Substancje zawarte w żelach nie tylko przynoszą ulgę zmęczonym nogom, ale także ułatwiają wykonanie samego masażu. W trakcie upałów przyszłe mamy powinny pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie oraz o piciu dużej ilości wody, która eliminuje toksyny i oczyszcza organizm. Jeśli w tym czasie ciężarne planują zwiększony wysiłek powinny zadbać o wygodne obuwie. Dla wielu przyszłych mam, szczególnie miłośniczek aktywności fizycznej, idealnym sposobem na zmniejszenie opuchlizny będą lekkie ćwiczenia wykonywane w basenie (tzw. aqua gimnastic).

Żele na spuchnięte nogi i stopy
By zapobiegać puchnięciu nóg, przyszłe mamy, a także kobiety karmiące piersią, powinny stosować preparaty przygotowane specjalnie z myślą o nich. Dzięki takim składnikom jak miłorząb japoński, kasztanowiec, arnika, prowitamina B5, gliceryna oraz mentol, preparaty przynoszą natychmiastową ulgę opuchniętym i obolałym łydkom i stopom.

Jeśli, mimo stosowania różnorodnych metod, opuchlizna nie znika i obejmuje kolejne części ciała, takie jak twarz czy ramiona, nie należy bagatelizować tego stanu, tylko pilnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Obrzęki mogą być sygnałem gestozy, popularnie nazywanej zatruciem ciążowym, która zazwyczaj dotyka kobiet spodziewających się pierwszego dziecka oraz pań w ciąży mnogiej. Nierozpoznana w porę i nieleczona gestoza może zagrozić bezpieczeństwu i życiu zarówno nienarodzonego dziecka, jak i matki.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/02.07.2015 19:45
mi stopy w ciazy zawsze obrzmiewaja, odpoczynek pozniej na super mami poduszce zeby kregoslup mogl mi odpoczac, wtedy po chwili relaksu moge zabierac sie za obowiazki domowe