Przebieg porodu - okres czwarty

Lekarze dzielą poród na cztery odrębne okresy. Okres czwarty to pierwsze godziny rekonwalescencji matki po porodzie.
/ 20.09.2007 06:51
Lekarze dzielą poród na cztery odrębne okresy.

Pierwszy okres porodu służy "reorganizacji macicy" w taki sposób, by ze szczelnie zamkniętego worka stała sie otwartym kanałem, prez który dziecko może wydostać się na zewnątrz. Sam ten kulminacyjny moment przypada na drugi okres - aktywnego parcia i w efekcie narodzin dziecka. Okres trzeci to wydalenie tzw. popłodu, czyli łożyska i błon płodowych. Okres czwarty to pierwsze godziny rekonwalescencji matki po porodzie.

Okres drugi

Zjawiska i doznania
Macica zaczyna zwijać się niemal natychmiast po porodzie. Przerwane naczynia krwionośne dróg rodnych obkurczają się, co zapobiega wykrwawieniu. W organizmie kobiety wytwarzana jest prolaktyna, hormon aktywujący pracę gruczołów mlecznych, które wydzielają początkowo bardzo szczególny, wysokobiałkowy płyn zwany siarą. Właściwe mleko pojawi się po kilku dniach. Organizm kobiety przystępuje do eliminacji nadmiaru płynów.

U matki zaczyna dominować zmęczenie. Ma przecież za sobą ogromny wysiłek, stres i emocje, które teraz powoli opadają. Zwykle zapada w sen, ale dolegliwości uniemożliwiają jej pełne odprężenie. Czuje obolałe i opuchnięte krocze, z pochwy wydobywają się obficie krwiste odchody.Aktywacja gruczołów mlecznych prowadzi do obrzęku i tkliwości piersi.

Choć pierwsze kroki są zwykle bolesne i chwiejne, to lekarze zalecają wstanie z łózka już w kilka godzin po porodzie, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepów i zatorów.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.05.2011 17:02
CO JA TU CZYTAM....?:"BOLACE KROCZE","KRWISTE ODCHODY".A PRZECIEZ PONOC NATURALNY POROD TO WG.OPISOW KRYTYKUJACYCH CESARKE:"COD MIOD I ORZESZKI".