POLECAMY

Prawa ciężarnej w szpitalu

Jakie prawa przysługują kobiecie w szpitalu? Warto je poznać zanim trafisz do niego.

Jakie prawa przysługują kobiecie w szpitalu? Warto je poznać zanim trafisz do niego.


Poród to niezwykłe wydarzenie dla każdej kobiety. Naturalne jest więc, że przyszła mama chce rodzić w komfortowych warunkach, czuć się bezpieczna i mieć jak najlepsze wspomnienia. Niestety wiele kobiet doznało przykrych doświadczeń z pobytu na porodówce, a ich poczucie godności zostało mocno naruszone. Żeby uniknąć nieprzyjemnych doznań warto zorientować się jakie prawa przysługują w szpitalu każdemu pacjentowi. Pamiętaj, że w czasie porodu powinnaś znajdować się pod dobra opieką i być traktowana z szacunkiem.

Prawa pacjentki
Przede wszystkim każda kobieta ma prawo do wyboru miejsca w którym chce rodzic. Niezależnie od podjętej decyzji, powinnaś mieć zapewniony najwyższy standard porodu w zakresie opieki i szczególnej uwagi personelu. Jeśli w wybranym szpitalu nie będzie miejsc, to personel powinien zatroszczyć się, byś trafiła do szpitala, który zapewni ci opiekę. Kobieta ma również prawo podjąć decyzje o porodzie w domu

Poszanowanie intymności przysługuje każdemu człowiekowi. Personel powinien wiec uszanować Twoją godność i prawo do intymności. Nie musisz zgadzać się wcale na to, aby badania były przeprowadzane w niekomfortowych warunkach dla Ciebie, np. w obecności osób trzecich. Pamiętaj, że nie powinnaś się też godzić na nieprzyjemne komentarze - masz prawo wymagać, aby odnoszono się do Ciebie z szacunkiem.

Przysługuje Ci również prawo do uzyskania wszelkich informacji. Zadawaj wiec śmiało pytania jeżeli cokolwiek budzi Twój niepokój. Nikt nie może utaić przed Tobą informacji o Twoim stanie zdrowia lub dziecka. Wszystkie wyjaśnienia powinny być podane w przystępny i zrozumiały przez Ciebie sposób. Jeśli czujesz się niedoinformowana lub czegoś nie zrozumiałaś, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienia.

Wiele kobiet nie wie, że to one mają prawo decydować i wyrażać zgodę na planowane badania i zabiegi np. nacięcie krocza. Podstawą każdego badania, zabiegu, a nawet podania leków powinna być świadomie i swobodnie wyrażona zgoda osoby, której owo działanie dotyczy. Możesz wiec wyrazić zgodę, odmówić lub tez zmienić zdanie w każdej chwili.

Masz także prawo wglądu do wszystkich wyników badań i do tzw. historii choroby. Pamiętaj, że szpital ma obowiązek na Twój wniosek udostępnić Ci pełną dokumentację.

Możesz domagać się dyskrecji. Jeżeli nie życzysz sobie, aby wszelkie informacje o stanie zdrowia Twoim lub dziecka były upublicznione, zaznacz to lekarzowi. Obejmuje go tzw tajemnica lekarska. Masz również prawo do ochrony informacji z życia prywatnego, rodzinnego czy tez zawodowego.

Każdej mamie przysługuje prawo do odwiedzin najbliższych. Nikt nie może zabronić Ci kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z osobami z zewnątrz. W każdym szpitalu są jednak wyznaczone godziny odwiedzin, do których należy się dostosować. Trzeba wiec zapoznać się wcześniej z regulaminem oddziału, aby nie dezorganizować jego pracy.

Porody rodzinne są coraz częściej spotykane. Jeżeli wraz z partnerem decydujecie się na taki poród należy wcześniej zaczerpnąć informacji jak wygląda to w praktyce. Masz prawo, aby najbliższa osoba towarzyszyła Ci w tym ważnym wydarzeniu – musisz wcześniej poinformować szpital, że chce się rodzic w towarzystwie.

Ponadto masz prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską lub inną osobę wskazaną przez siebie. Możesz też liczyć na pomoc personelu, którego głównym zadaniem jest dbanie o Ciebie i dziecko w czasie pobytu w szpitalu.

Anna Brzyszcz
parenting.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Służba zdrowia kulejącą,więc kobieta powinna tym bardziej znać swoje prawa,żeby nie musiała się stresować,w tym ważnym wydarzeniu jaki jest poród.
/8 lat temu
Dlaczego jest tak że w Polsce przy każdej wizycie ginekologicznej bada się palcami pochwę,czego się unika w Anglii i innych krajach.Robi się usg itp.Przy ciąży częste badanie kończy się to podszyciem.Nie bada się kobiet tak często dopochwowo,na kozetkach dlatego nie ma problemów z chodzeniem z dolegliwościami ginekologicznymi. Nie na fotelu ginekologicznym jest mniejszy stres.Wiadomo jak tu ktoś napisał że w obecności partnera lub położnej,bo nie może być ginekolog sam na sam z pacjentką.Dużo badań związanych z ginekologią bada lekarz pierwszego kontaktu nie badając pochwy,w Polsce to chyba się podniecają ginekolodzy przy tych badaniach bo dlaczego tak często badają.Polsce brakuje jeszcze do tej kultury pacjentkom by upominały się o swoje około 30 lat.A lekarzom dobrze się szerzy ciemnotę bo jest wygodnie i dlatego kobiety tak rzadko chodzą do ginekologa.Słyszałam że w większych miastach polski można zamówić wizytę ginekologiczną do domy na badanie pacjentki tylko w obecności osoby bliskiej.nie chodzi o ustawę 2008rok art21 o osobie bliskiej podczas badań i zabiegów tylko o asekurację ginekologa by potem nie było jak kiedyś na zachodzie zarzutów o molestowanie lub nawet gwałt przez nieuczciwe pacjentki.Jest to dobre rozwiązanie bo nie naraża się pacjentkę na choroby i bakterie w przychodniach,nie ma takiego stresu jak na fotelu ginekologicznym.Są tam inne metody porodu i po porodzie jak nie ma problemów w ciągu dnia wraca do domu.