dziecko w inkubatorze fot. Fotolia

Porodówka - zmiana obowiązujących zasad

Nie wiesz, czego możesz wymagać od personelu na porodówce? Dzięki naszym podpowiedziom poznasz swoje prawa!
/ 02.10.2017 11:15
dziecko w inkubatorze fot. Fotolia

Ktoś mógłby spytać: a po co prawnie gwarantować noworodkowi możliwość położenia go na brzuchu mamy zaraz po porodzie? No cóż, po pierwsze dlatego, że taki kontakt, tzn. skóra do skóry, jest dla nowo narodzonego malca niezwykle ważny. A po drugie po to, by każde dziecko i każda mama mieli to po prostu zapewnione, a nie by był to czyjś kaprys.

Nowe prawa na porodówce

Wprawdzie nowe prawa, czyli tzw. standardy opieki okołoporodowej, obowiązują od dwóch lat, to jednak od niedawna są jeszcze bardziej korzystne dla ciebie i dziecka. By domagać się ich przestrzegania, musisz je znać.

Skóra do skóry

Nowe prawo gwarantuje ci, że jeśli ciąża i poród były fizjologiczne oraz dziecko urodziło się w dobrym stanie, tuż po narodzinach powinno trafić na twój brzuch. Co najmniej na dwie godziny. Dzięki takiemu kontaktowi na skórze malca osiedlają się dobre bakterie chroniące przed zachorowaniem. Ten pierwszy kontakt jest bardzo ważny dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Lekarz może oglądać i badać malca leżącego na twoim brzuchu albo poczekać dwie godziny.

Czas przy piersi

Warto, by dziecko jako swój pierwszy pokarm dostało właśnie mleko z piersi, a nie z butelki. To ważne dla układu odpornościowego. Choć nie zawsze mama jest w stanie przystawić maluszka do piersi i często też nie wie, jak to zrobić, według obowiązującego prawa, położna powinna ci pomóc w tym pierwszym karmieniu. Jeżeli w kolejnych dniach masz problemy z nakarmieniem maleństwa albo nie wiesz, jak często podawać pierś, w jakiej pozycji i czy dziecko skutecznie ssie, możesz o wszystko pytać położną. Ma obowiązek ci pomóc.

Uwaga! Według zaleceń odciągnięte mleko maluszek powinien dostać w taki sposób, by nie zaburzało karmienia piersią (czyli np. łyżeczką lub kubeczkiem, a nie butelką ze smoczkiem). Bardzo często problemy z karmieniem nie są spowodowane złą techniką tylko tym, że dziecko ma zbyt krótkie wędzidełko lub niewykształcony odruch ssania. Lekarz, badając maluszka w pierwszych dwunastu godzinach po porodzie, powinien to sprawdzić. Jeżeli okaże się, że przyczyną problemów jest nie do końca wykształcony odruch ssania, może pomóc specjalny masaż buzi i języka (powinna go pokazać położna). Gdy problemem jest za krótkie wędzidełko, może być konieczny zabieg jego podcięcia.

Wizyta położnej

Kolejne twoje prawo gwarantuje ci, że w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie cztery razy odwiedzi cię położna (powinnaś wybrać ją jeszcze w czasie ciąży). Wizyty położnej to okazja, by rozwiać wszelkie wątpliwości co do pielęgnacji czy opieki nad dzieckiem. Uwaga! Cztery wizyty położnej to minimum. Jeśli czujesz, że z czymś sobie nie radzisz, poproś, by położna przyszła do ciebie kolejny raz.

Nie odpuszczaj - to ci się należy!

Tyle teorii, ale co zrobić, by te wszystkie prawa były respektowane? Jak skutecznie o to prosić?

Jeszcze w ciąży przygotuj plan porodu z ginekologiem, który ją prowadził
Plan zabierz do szpitala. Nie traktuj go jak zbędnego papierka, on jest prawomocną częścią twojej dokumentacji medycznej i powinien być respektowany przez personel szpitala. Tu możesz napisać, że chcesz np. by malec był położony po porodzie na twoim brzuchu, dostał tylko pierś a nie był karmiony butelką.

Proś i wymagaj

Jeśli po porodzie masz problemy z karmieniem piersią i nikt nie kwapi się, by przyjść ci z pomocą, mów wszystkim, że masz problem. I proś o pomoc, aż do skutku. Położną, by popatrzyła, co jest nie tak, że nie możesz przystawić maluszka do piersi albo że on się nie najada. Proś lekarza, by ocenił wędzidełko. Ważne, żebyś ze szpitala do domu wyszła z malcem, którego bez problemu karmisz piersią.