POLECAMY

Poród w pozycji wertykalnej

Witam, chciałabym rodzić w pozycjach wertykalnych, czy pozwolą mi w szpitalu, czy będą się upierać by rodzić na łóżku?
Poród w pozycji wertykalnej

Witam, chciałabym rodzić w pozycjach wertykalnych, czy pozwolą mi w szpitalu, czy będą się upierać by rodzić na łóżku? Proszę o odp., jak to jest w Polsce - ja jestem w Mikołowie i tu nie wiem, a jak to w ogóle jest, czy są położne przeszkolone do takiego porodu? Pozdrawiam, Ewa.


Ewa

Są położne przeszkolone, aby uczestniczyć w porodzie aktywnym, i to w Polsce. W większości szpitali w naszym kraju drugi okres porodu tzn. od całkowitego rozwarcia do urodzenia płodu - odbywa się na łóżku w pozycji półleżącej, natomiast w pierwszym okresie porodu (poprzedzającym) można chodzić, kucać, siedzieć na specjalnym krzesełku, wykorzystywać worki sako, drabinki itd. wszystko to w co jest wyposażona dana sala porodowa.
Koło porodowe, które umożliwia rodzącej przybieranie zarówno w 1 jak i w 2 okresie porodu , najbardziej wygodnego położenia, a przede wszystkim rodzenie w pozycji wertykalnej, wykorzystującej siłę grawitacji, w Polsce jest w:
1. Katedrze I Klinice Ginekologii i Położnictwa w Tychach
2. Szpitalu Bródnowskim w Warszawie
3. Szpitalu im. Rydygiera w Toruniu
4. Szpitalu przy ul. Inflanckiej w Warszawie

Fotel do rodzenia w pozycji siedzącej znajduje się w :
1. Szpitalu w Pucku
2. Szpitalu w Krakowie
3 .Szpitalu w Kołobrzegu
4. Szpitalu w Szubinie
5. Szpitalu w Mińsku Mazowieckim

Najlepiej dowiedzieć się np. u oddziałowej – w tym szpitalu, w którym zamierza pani rodzić - jakie mają możliwości - zapytać, czy można rodzić w wodzie, czy są sprzęty takie jak: drabinki, worki sako, materace itd. Zadzwonić albo podejść do niej osobiście - myślę, że odpowie na wszelkie pytania.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/9 lat temu
Na Inflanckiej nie pozwalają wybrać pozycji do parcia w II. okresie porodu, trzeba wrócić na łóżko, jedynie św. Zofia i Wołomin.
/9 lat temu
A mnie na Inflanckiej, gdzie prowadzę ciąże powiedzieli, że owszem aktywnie jest przed porodem ale rodzi się już na leząco, bo tak jest lekarzowi wygodniej :(