Zanim wybierzesz szpital, zastanów się, w jaki sposób chcesz urodzić swoje dziecko/ fot. Fotolia

Poród – czym się kierować przy wyborze szpitala?

Większość matek już na początku ciąży zastanawia się nad wyborem szpitala, w którym zamierza urodzić swoje dziecko. Podejmując decyzję, nierzadko kieruje się doświadczeniem swoich znajomych czy informacjami zaczerpniętymi z internetu. Warto jednak te informacje zweryfikować – najlepiej osobiście. Na co warto zwrócić uwagę wybierając szpital położniczy?
/ 01.09.2012 17:55
Zanim wybierzesz szpital, zastanów się, w jaki sposób chcesz urodzić swoje dziecko/ fot. Fotolia

Atmosfera panująca w szpitalu, wystrój pomieszczeń oraz ich wyposażenie, zaplecze techniczne i godna zaufania, kompetentna grupa fachowców – to podstawowe kryteria brane pod uwagę przez przyszłe mamy przy wyborze szpitala. Nie bez znaczenia jest też odległość od miejsca zamieszkania, gdyż podstawowym zmartwieniem kobiety ciężarnej jest to, czy zdąży dotrzeć do szpitala zanim jej dziecko przyjdzie na świat.

Bezpieczeństwo

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas narodzin, jak i mamie podczas porodu, powinno być najważniejszym czynnikiem wyboru. Poczucie bezpieczeństwa gwarantuje wysoko wykwalifikowana kadra lekarzy i położnych. Warto ich kompetencje sprawdzić jeszcze przed porodem. W tym celu można skorzystać z forów internetowych (niestety ta metoda ze względu na anonimowość postów na forach nie jest wiarygodna) lub udać się bezpośrednio do szpitala i zebrać potrzebne informacje od kobiet, które są już po porodzie. Warto je zapytać m.in. o stosunek personelu medycznego do rodzącej, o szybkość reakcji, o opiekę okołoporodową.

Warto zapytać ile osób będzie obecnych na sali podczas twojego porodu. Czy poród poprowadzi położna, czy też pełną kontrolę przejmie lekarz?

W niektórych szpitalach istnieje możliwość zamówienia usługi akuszerskiej. Oznacza to, że możesz umówić się z wybraną przez siebie położną, by to właśnie ona asystowała podczas trwania całego porodu twojego dziecka. Oczywiście w tym czasie nie będzie zajmować się innymi rodzącymi kobietami. Dodatkową zaletą takiej usługi jest dobre poznanie się z położną, porozmawianie z nią o tym, jak wyobrażasz sobie poród, jakie są twoje obawy i lęki. Dzięki temu będziesz mogła dowiedzieć się, jakie jest jej zdanie na temat twoich wątpliwości. Pamiętaj, że taka usługa kosztuje. W zależności od szpitala cena waha się od 400 do nawet 2,5 tysiąca złotych.

Warto wiedzieć: Jak rozpoznać zbliżający się poród?

Odległość

Z pewnością zgodzisz się z opinią, że szpital szpitalowi nierówny. Sprawdź szpitale położnicze w najbliższej okolicy. Pamiętaj, że czasami nawet lepiej nadłożyć kilkanaście kilometrów, tylko po to, aby twój maluszek przyszedł na świat w przyjaznym miejscu.

Jeżeli wybrany przez ciebie szpital nosi nazwę „kliniczny” powinnaś być czujna. Jest to szpital, w którym uczą się studenci medycyny i przyszłe położne. Dlatego musisz być przygotowana na ich częste wizyty i asystowanie podczas porodu. Jeżeli ważna jest dla ciebie prywatność i intymność tego wydarzenia, wybierz inny szpital.

Wybierając szpital warto także zwrócić uwagę na miejsca parkingowe i upewnić się czy nie są one płatne (dzięki temu wcześniej przygotujesz drobne). Obejrzyj dokładnie wejście do szpitala i zwróć uwagę, które drzwi prowadzą na porodówkę i na którym piętrze się ona znajduje.

Certyfikaty i dyplomy szpitala

Bardzo często dobre i godne zaufania szpitale otrzymują certyfikaty i dyplomy, które dumnie eksponowane są na ścianach placówki. Przy okazji zorientuj się, czy szpital w ostatnim czasie wyremontował część oddziału lub zakupił nowy sprzęt. To duży plus dla placówki medycznej i świadczy o jej pozytywnym rozwoju!

Osoby towarzyszące podczas porodu

To ważne, abyś podczas porodu miała przy swoim boku wsparcie najbliższej osoby (męża, mamy, przyjaciółki lub douli). Ma to wpływ na twoje samopoczucie, a także na sam przebieg porodu – skurcze, a nawet odczuwanie bólu. Niestety większość szpitali w Polsce nadal pobiera opłaty za porody rodzinne. W zależności od szpitala, cena takiej usługi waha się od 200-700zł. W sekretariacie szpitala warto zapytać, czy porody rodzinne odbywają się również w sali ogólnej. W wielu szpitalach taka usługa jest możliwa jedynie w indywidualnym (płatnym pokoju porodowym).

Jeżeli szpital, w którym chcesz urodzić dziecko, prowadzi szkołę rodzenia to warto się do niej zapisać. Dzięki zajęciom uzyskasz cenną wiedzę, a dodatkowo poznasz bliżej personel medyczny i oswoisz się z mapą szpitala.

Dowiedz się więcej: Ojciec jako aktywny uczestnik porodu

W jakiej sali możesz urodzić dziecko?

Podczas porodu powinnaś mieć zagwarantowane minimum intymności. Warto więc sprawdzić, jakie warunki porodu oferuje szpital: czy jest to sala ogólna, w której jedną rodzącą od drugiej rodzącej oddziela tylko kotara, czy jednoosobowy pokój. W sali ogólnej możesz czuć się skrępowana, dlatego jeśli pozwalają na to twoje warunki finansowe idealnym rozwiązaniem będzie pokój porodowy. Z pewnością będziesz czuła się w nim swobodniej i przyjemniej. W pokoju takim panuje domowy wystrój - ściany są kolorowe, znajduje się osobna łazienka, istnieje możliwość przyciemnienia światła, a obok ciebie będzie mogła znajdować się twoja bliska osoba (w sali ogólnej muszą na to wyrazić zgodę inne rodzące kobiety).

Specjalistyczna aparatura i wyposażenie szpitala

Dodatkowym atutem przemawiającym za wybraniem konkretnego szpitala powinno być wyposażenie i dostępność wysoce specjalistycznych sprzętów medycznych dla wszystkich rodzących kobiet w danym czasie. Taka aparatura umożliwia szybką interwencję medyczną w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań czy innych problemów medycznych. W sali, w której odbędzie się poród powinien znaleźć się między innymi system nadzoru czynności życiowych dziecka oraz akcji skurczowej (ktg), dwa komplety ujęć gazów medycznych (osobno dla ciebie i noworodka), a także walizka reanimacyjna.

Warto zwrócić uwagę, w jakie łóżka do rodzenia wyposażony jest dany szpital. Nowoczesne łóżko pomoże ci urodzić dziecko w pozycji jak najbardziej wygodnej dla ciebie. Sprawdź także, czy łóżka są dobrze utrzymane i stabilne. Zwróć uwagę, czy sala porodowa wyposażona jest w pomoce do porodu: drabinki, worki sako, piłki, krzesła porodowe, wałki rehabilitacyjne, a może nawet wannę do porodu. Sprawdź, czy sala porodowa jest połączona z łazienką i czy podczas porodu będziesz mogła korzystać z prysznica (często przynosi to ulgę podczas bólów porodowych). Upewnij się także, czy poród odbędzie się w jednej sali, czy też nie będziesz poproszona o udanie się do kolejnej na drugi okres porodu (na parcie).

Warto zorientować się, czy w przypadku komplikacji twoje dziecko będzie miało zapewnioną opiekę na miejscu (czy szpital ma inkubatory), czy też zostanie przewieziony do innego szpitala. Pamiętaj, że taka informacja jest bardzo ważna!

Czystość

Należy także zwrócić uwagę na zachowanie czystości na oddziale oraz procedury, jakimi kierują się wszyscy pracownicy na salach porodowych. Okołoporodowe zakażenia matki oraz dziecka to niestety wciąż niechlubna karta naszych szpitali.

Zobacz także: Pęknięcie krocza podczas porodu

W jaki sposób chcesz urodzić?

Zanim zaczniesz przeglądać szpitale do porodu, zastanów się, w jaki sposób chcesz urodzić swoje dziecko. Czy chcesz być aktywna podczas porodu – móc spacerować po korytarzu lub pokoju, korzystać z wanny, móc decydować o najwygodniejszej dla siebie pozycji? Jeżeli chcesz rodzić naturalnie, porozmawiaj o tym z personelem szpitala. Pamiętaj, że nadal w wielu ośrodkach szpitalnych rutynowo wykonuje się, np. nacięcie krocza. Zapytaj, czy szpital wykonuje przed porodem lewatywę i golenie krocza. Czy środki przyspieszające poród podaje się tylko w uzasadnionych przypadkach? Czy możesz dowolnie zmieniać pozycję podczas pierwszej fazy porodu, a także podczas samego parcia.

W szpitalu położniczym warto zapytać o dostęp do znieczulenia farmakologicznego, a także o to, czy szpital stosuje naturalne metody uśmierzania bólu (np. kąpiel). Zapytaj także o ewentualne koszty znieczulenia.

Odmowa przyjęcia do szpitala

Niekiedy w dużym szpitalu, który cieszy się renomą nawet duża ilość łóżek na porodówce nie gwarantuje, że w dniu twojego porodu znajdzie się miejsce dla ciebie. Co wtedy? Wcześniej warto zapytać personel szpitala, czy w takim przypadku odsyłają kobietę do innego (którego?) szpitala, czy jest zagwarantowany transport? A może, gdy porodówka jest przepełniona, część pacjentek przenoszą na inny oddział?

Jeżeli chcesz być spokojna i uniknąć takiej sytuacji, rozważ wybór kilku szpitali.

Nie bój się pytać!

W każdym szpitalu obowiązują inne zasady, które niekiedy mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Warto odwiedzić stronę internetową kilku wybranych przez siebie szpitali, a w razie wątpliwości zadzwonić pod wskazany numer telefonu. Nie bój się pytać! Pytaj o wszystko, co cię interesuje!

Pamiętaj, że przychodzisz rodzić do szpitala i masz prawo oczekiwać, że spotkasz tam grupę osób przyjaźnie do ciebie nastawionych, kompetentnych, gotowych nieść pomoc i opiekę w każdej minucie twojego pobytu w szpitalu. Masz prawo domagać się zrozumienia i szacunku ze strony lekarzy i położnych.

Polecamy: Strach przed porodem – jak go pokonać?

Opracowały: Katarzyna Wójcik-Brylska, doula z DoulaSERVICE, oraz Dominika Radecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)