Podróż w ciąży

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Wszyscy znajomi planują już wakacje, a Ty martwisz się, że przez rosnący brzuszek jesteś skazana spędzać urlop w mieście.
/ 30.03.2007 23:49

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Wszyscy znajomi planują już wakacje, a Ty martwisz się, że przez rosnący brzuszek jesteś skazana spędzać urlop w mieście. Ale nie koniecznie tak musi być. Przecież Tobie również należy się odpoczynek.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań do wyjazdu, w pierwszym trymestrze można wybrać się prawie w dowolne miejsce. Stanowczo jednak wykluczyć należy podróże do krajów tropikalnych i egzotycznych. W tropikach często panują złe warunki higieniczne, co grozi zatruciami pokarmowymi (np. biegunka, niestrawność), co może doprowadzić do poronienia na wskutek wyzwolonych w ten sposób skurczy macicy. Poza tym w takich krajach zagrożeniem są choroby przenoszone przez owady, pasożyty i bakterie. Konieczne są wtedy liczne szczepienia, które nie są wskazane podczas ciąży.

Wybierając miejsce pobytu, kobieta w ciąży powinna także zwracać uwagę na niezbyt dogodne warunki - np. na polu namiotowym gdzie brak jest łóżka do spania, łazienka jest wspólna, kurz itd. To niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie przyszłej mamy.

Po 32. tygodniu należy ze względów bezpieczeństwa dla samej matki a przede wszystkim dla dziecka należy zrezygnować z dalszych eskapad. Ale cieplejsze dni można spędzić na działce. To też świetny odpoczynek na świeżym powietrzu.

Kobieta ciężarna planująca wyruszenie w podróż powinna w każdym przypadku zasięgnąć porady lekarza, przedyskutować z nim wszystkie „za" i „przeciw".