Podróż w ciąży

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Wszyscy znajomi planują już wakacje, a Ty martwisz się, że przez rosnący brzuszek jesteś skazana spędzać urlop w mieście.
/ 30.03.2007 23:49

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Wszyscy znajomi planują już wakacje, a Ty martwisz się, że przez rosnący brzuszek jesteś skazana spędzać urlop w mieście. Ale nie koniecznie tak musi być. Przecież Tobie również należy się odpoczynek.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań do wyjazdu, w pierwszym trymestrze można wybrać się prawie w dowolne miejsce. Stanowczo jednak wykluczyć należy podróże do krajów tropikalnych i egzotycznych. W tropikach często panują złe warunki higieniczne, co grozi zatruciami pokarmowymi (np. biegunka, niestrawność), co może doprowadzić do poronienia na wskutek wyzwolonych w ten sposób skurczy macicy. Poza tym w takich krajach zagrożeniem są choroby przenoszone przez owady, pasożyty i bakterie. Konieczne są wtedy liczne szczepienia, które nie są wskazane podczas ciąży.

Wybierając miejsce pobytu, kobieta w ciąży powinna także zwracać uwagę na niezbyt dogodne warunki - np. na polu namiotowym gdzie brak jest łóżka do spania, łazienka jest wspólna, kurz itd. To niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie przyszłej mamy.

Po 32. tygodniu należy ze względów bezpieczeństwa dla samej matki a przede wszystkim dla dziecka należy zrezygnować z dalszych eskapad. Ale cieplejsze dni można spędzić na działce. To też świetny odpoczynek na świeżym powietrzu.

Kobieta ciężarna planująca wyruszenie w podróż powinna w każdym przypadku zasięgnąć porady lekarza, przedyskutować z nim wszystkie „za" i „przeciw".

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/30.05.2012 10:56
Drogie Panie, ciąża to nie choroba – głosi powszechnie znana mądrość. Jednak w tym szczególnym czasie kobiety otoczone są przez bliskich wyjątkową troską. O ile przestrogi mówiące o tym, by w trakcie ciąży nie farbować włosów czy nie nosić wisiorków nie mają medycznego uzasadnienia i tylko stresują przyszłe mamy, to istnieją pewne zasady, o których warto pamiętać szczególnie latem, gdy planujemy podróże lub wycieczki za miasto. Dlatego, jeśli przyszła mama wybiera się na wycieczkę, powinna pamiętać, aby skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem. Najbezpieczniejszy okres na wyjazd dla kobiet w ciąży to drugi trymestr, gdyż przyszła mama czuje się już wtedy dobrze, a płód jest na tyle rozwinięty, że ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest niewielkie. Natomiast w trzecim trymestrze pojawia się ryzyko nadciśnienia czy fałszywego przedwczesnego porodu, dlatego ciężarne nie powinny wtedy latać samolotem. Absolutnie zakazane są także podróże w trakcie ostatnich czterech tygodni, chyba, że to naprawdę niezbędne. Zespół Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare
/11.08.2008 17:26
Jestem w kropce. Kupiliśmy z mężem bilety żeby odwiedzić rodzinę w Polsce, a tu okazuje się że jestem w ciąży. Nie byłoby w tym nic strasznego gdyby nie to że lot będzie trwał 8h + 2h. Czy w 6 tygodniu ciąża będzie bardzo zagrożona podczas lotu?
/15.12.2008 20:50
Mi wlasnie pani ginekolog kategorycznie zabronila jakich kolwiek podrozy!a jestem w 9 tygodniu,ktory przebiega bez komplikacji! ale powiedziala mi ze musze w 3 miesiac wejsc i wtedy moge spokojnie podrozowac gdzie i jak tylko chce!tez jestem rozczarowana bo swieta nie w polsce to nie swieta!ale coz,trzeba sie poswiecic czasem:))pozdrawiam i wszystkiego najlepszego:))