POLECAMY

Poród bez nacinania

Nawet przy narodzinach sporego dziecka skalpel nie musi być potrzebny. Dużo zależy od dobrego przygotowania do porodu oraz jego przebiegu.
Poród bez nacinania fot. Fotolia

Jeszcze do niedawna nacinanie krocza było rutynowym zabiegiem przy każdym porodzie, chroniącym przed niekontrolowanym pęknięciem dróg rodnych. Badania medyczne dowiodły jednak, że wiele porodów z powodzeniem może się bez niego obejść. Podpowiadamy, jak!

Poród bez nacinania krocza - co robić w ciąży?

Wykonuj ćwiczenia Kegla Polegają one na napinaniu i rozluźnianiu mięśni krocza. Można je robić wszędzie i w dowolnej pozycji, np. oglądając telewizję, leżąc w łóżku, jadąc autobusem czy spacerując. Pomagają zapobiegać problemom z nietrzymaniem moczu po porodzie.
Ćwicz jogę W uelastycznieniu mięśni i tkanek krocza pomoże pozycja krawca, czyli siad na podłodze z ugiętymi nogami, kolanami na zewnątrz i stopami, które stykają się całą powierzchnią. W trakcie ćwiczenia kolana powoli zbliża się do podłogi.
Oddychaj przeponą - mięśniem oddzielającym klatkę piersiową od jamy brzusznej. Gdy leżysz na plecach, połóż dłoń na brzuchu i wciągaj powietrze, tak by wypełnić nim brzuch. Szczególnie ważne jest, aby wraz z długim wydechem nauczyć się rozluźniać całe ciało.
Masuj okolice intymne W ostatnim trymestrze ciąży to najlepszy sposób, by przygotować tkanki na ekstremalne rozciąganie. Stojąc, oprzyj nogę na krześle. Na dłoń wylej kilka kropli olejku (np. ze słodkich migdałów, kiełków pszenicy z dodatkiem witaminy E, oliwy z oliwek). Codziennie przez pięć minut masuj okrężnymi ruchami przestrzeń między pochwą a odbytem.

Poród bez nacinania krocza - co pomoże przy porodzie?

Rozmowa z położną Powiedz, że chcesz, by krocze nacinano jedynie w ostateczności.
Ciepła kąpiel – łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe, uelastycznia tkanki.
Ciepłe okłady – z naparu lawendy, rumianku, położna może stosować je na krocze między skurczami.
Pozycja pionowa Ochronie krocza sprzyja rodzenie w pozycji kucznej, kolankowo-łokciowej, na stojąco czy w półprzysiadzie, dziecko ma wtedy szerszą drogę na świat.
Odpowiednie parcie - tylko podczas szczytowego momentu skurczu. Gdy pojawi się główka dziecka, położna zaleci powstrzymanie się od parcia. Połączenie siły skurczu i grawitacji sprawi, że tkanki same będą się rozciągać i dziecko powoli wydostanie się na świat.

W szczególnej sytuacji

Tkanki pochwy są na tyle rozciągliwe, że urodzenie dziecka jest możliwe bez interwencji skalpela. Kobiety, którym nie nacinano krocza, często nie mają żadnych uszkodzeń, a jeśli się pojawią, są niewielkie i szybko się goją. Określa się je według skali jako pęknięcia I stopnia. Wykonane przez lekarza lub położną nacięcie obejmuje mięśnie krocza i pochwy i odpowiada pęknięciu II stopnia (jest głębsze i dłużej się goi). Powinno się je wykonać, gdy:
  • Pojawią się problemy z parciem
  • Trzeba użyć kleszczy lub vacuum
  • Dziecko rodzi się przed czasem
  • Waży więcej niż 4,5 kg
  • Jest ułożone pośladkowo
  • Jego tętno waha się
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
To w polskim jezyku jest slowo 'vacuum'?