Na czym polega cesarskie cięcie - jak wygląda krok po kroku fot. Fotolia

Na czym polega cesarskie cięcie - jak wygląda krok po kroku

Boisz się nawet myśleć o cesarskim cięciu? A może chcesz, by dziecko właśnie tak przyszło na świat? Sprawdź, jak to wygląda.
Agata Bernaciak / 12.01.2017 15:43
Na czym polega cesarskie cięcie - jak wygląda krok po kroku fot. Fotolia

Cesarskiego cięcia nie powinno się robić ot tak, po prostu. To poważna operacja, którą przeprowadza się tylko wtedy, gdy poród siłami natury jest niemożliwy albo zbyt niebezpieczny dla dziecka czy mamy.

Co wpływa na decyzję o cesarskim cięciu?

O tym, że cięcie cesarskie jest konieczne, lekarz może zdecydować na początku ciąży, tuż przed rozwiązaniem albo dopiero w trakcie porodu. Operację wykonuje się, jeżeli:

  • poród przebiega za wolno, wystąpi krwotok z powodu przedwcześnie odklejonego łożyska lub łożyska przodującego,
  • dziecko jest ułożone nieprawidłowo, ma zaburzenia akcji serca,
  • mama ma poważną wadę serca z zaawansowaną niewydolnością krążenia; istnieje ryzyko, że podczas parcia odklei się jej siatkówka; gdy jej miednica jest zbyt wąska lub występują zmiany chorobowe w obrębie narządu rodnego.

Jak przebiega cesarskie cięcie: przed zabiegiem

Jeśli operacja jest planowana, przyszła mama przygotowuje się do niej już wcześniej. Przez co najmniej 6 godzin nie może jeść, położna proponuje czopki glicerynowe na wypróżnienie, goli okolicę łonową, zakłada cewnik do pęcherza, a na nogi (jeśli kobieta ma żylaki) opaskę uciskową zapobiegającą zakrzepom. Podaje się dożylnie leki, niedopuszczające do powstania wrzodu stresowego żołądka. Gdy decyzja zapada nagle, wszystko wygląda podobnie, pomija się jednak dietę i opaskę uciskową.

Znieczulenie przed cesarką

Kiedyś cesarskie cięcie przeprowadzało się tylko w znieczuleniu ogólnym. Działały błyskawicznie, ale były sporym obciążeniem dla mamy i dziecka. Dziś robi się tak bardzo rzadko. Nawet jeżeli cesarskie cięcie odbywa się z tzw. wskazań nagłych i liczy się dosłownie każda sekunda, doświadczony anestezjolog w dobrze wyposażonym szpitalu jest w stanie zastosować znieczulenie podpajęczynówkowe.

Na czym polega cesarskie cięcie? Dowiedz się krok po kroku!

Do przestrzeni podpajęczynówkowej kanału kręgowego anestezjolog wstrzykuje lek, który oddziałuje na rdzeń kręgowy i w ciągu kilkudziesięciu sekund znieczula ciało od pępka w dół. Ukłucie boli tyle, co zwykły zastrzyk. Potem czuje się ciepło i drętwienie nóg.

Podczas operacji kobieta jest przytomna, ale nie odczuwa bólu. Czuje natomiast dotyk i chłód narzędzi. Można też zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe, takie jak przy porodzie siłami natury. Jest ono równie skuteczne, ale trzeba poczekać 20 minut, by zadziałało. Nie korzysta się z niego, gdy trzeba szybko operować.

Dowiedz się więcej:

7 rzeczy, które zaskoczą cię po porodzie
Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Co spakować do szpitala na poród?


Jak podczas cesarskiego cięcia rodzi się dziecko?

Najpierw przecina się skórę, następnie powłoki brzuszne i dolny odcinek macicy. Potem przebija się pęcherz płodowy i wyciąga dziecko. Wszystko trwa tylko kilka minut. Zdarza się wręcz, że dziecko nie zdaje sobie sprawy z całego zamieszania i... śpi.

Po przecięciu pępowiny maluch trafia w ręce neonatologa lub pediatry. Jeśli warunki na sali operacyjnej i stan malca na to pozwalają, po wstępnych oględzinach można go pokazać mamie. Później lekarz musi wyjąć łożysko i zszyć wszystkie warstwy: macicę, otrzewną, mięśnie, powięź, tkankę podskórną i skórę. Cała operacja trwa przeważnie 30–40 minut.

Co po cesarce?

Po zabiegu mama trafia na salę pooperacyjną lub oddział położniczy. Czucie poniżej pępka zaczyna wracać po kilku godzinach, ale po znieczuleniu podpajęczynówkowym trzeba leżeć 12 godzin (dzieckiem wtedy opiekują się położne, mama siusia przez cewnik). Pierwszy posiłek dostaje się po 24 godzinach. Mama i jej szkrab zostają w szpitalu dłużej niż po porodzie siłami natury – zazwyczaj 4–7 dni.

Szew (ten zewnętrzny, bo nici stosowane wewnątrz się rozpuszczają) zdejmuje się po mniej więcej tygodniu. Jeszcze przez kilka miesięcy okolica rany może być „zdrętwiała”, ponieważ podczas operacji zostały uszkodzone zakończenia nerwów. Powrót do formy po cesarskim cięciu trwa dłużej niż po porodzie naturalnym.

Czy po cesarskim cięciu można karmić piersią?

Tak, choć na początku może być trudniej niż po porodzie naturalnym. Jeśli operację przeprowadzono, zanim pojawiły się skurcze, twój organizm może jeszcze „nie wiedzieć”, że czas produkować mleko. Aby rana nie bolała w czasie karmienia, osłoń ją poduszką i na niej ułóż dziecko.

Czy następne dziecko urodzi się tak samo?

To zależy od tego, czemu zrobiono pierwsze cesarskie cięcie. Wiele kobiet rodzi kolejne dzieci drogą naturalną. Jeśli następna ciąża zakończy się operacją, nowe cięcie robi się w miejscu poprzedniego (jeżeli blizna była brzydka, wycina się ją).

Kiedy po cesarce można znów zajść w ciążę?

Blizna po cięciu musi być dobrze zagojona. Lepiej więc nie zachodzić w ciążę przez minimum rok, a najlepiej dwa lata.

Czy widać bliznę po cesarskim cięciu?

Nacięcie robi się dwa palce powyżej spojenia łonowego. Po zagojeniu prawie nie widać blizny, nawet w skąpym bikini. Cięcie ma 10–15 cm. Jego szerokość zależy m.in. od wielkości i ułożenia dziecka, twojej tuszy.

Dowiedz się więcej:

7 rzeczy, które zaskoczą cię po porodzie
Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Co spakować do szpitala na poród?na podstawie tekstu autorstwa Beaty Turskiej
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/20.10.2018 18:04
Tak, w przypadku cesarskiego najlepeij jest wysmarowac cale dziecko wydzielina bakteryjna z pochwy, lacznie z ustami, tak aby flora bakteryja matki zasiedlila dziecko i chronila je przed bakteriami, virusami lub grzybami ze srodowiska szpitalnego i w pozniejszym czasie zewnetrznego. W przeciwnym razie dziecko raczej na pewno bedzie bardzo podatne na wiele chorob w dalszym zyciu, co doprowadzic moze do astmy, cukrzycy, otylosci, problemow psychicznych, nerwowych.. Wazne jes takze by odpepnianie nastapilo pozno, az tetno w pepowinie ustanie samoistnie. W przeciwnym razie dziecko moze chrorwac dlugie lata na anemie, alergie, niska odpornosc, bialaczka itd.
/29.04.2017 23:23
Coloflor Cesario jest dedykowany maluchom po cesarskim cięciu. Dostarcza dziecku to czego nie mogła dać matka podczas porodu czyli florę bakteryjną.
/28.10.2016 12:36
są tez specjalne preparaty przeznaczone właśnie dla dzieci urpodzonych przez cesarskie cięcie, jak Coloflor cesario. Zawierają odpowiednio dobrane szczepy bakteryne, które pomagają w prawidłowej kolonizacji jelit dzieciaczków urodzonych przez cesarskie cięcie :)
POKAŻ KOMENTARZE (8)