Mdłości w ciąży

Znane są one dobrze wielu kobietom. Ten wyjątkowy dyskomfort jest jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Nudności na ogół dokuczają rano, na czczo, wymioty zwykle po śniadaniu.
/ 24.04.2007 09:01

Znane są one dobrze wielu kobietom. Ten wyjątkowy dyskomfort jest jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Nudności na ogół dokuczają rano, na czczo, wymioty zwykle po śniadaniu. Najbardziej cierpią te panie, które są wrażliwe na zapachy, zaszły w ciążę po raz pierwszy oraz te, u których rozwija się ciąża mnoga.

Przyczyną mdłości i wymiotów są zmiany hormonalne. Nudności w ciąży mogą występować w ciągu całego dnia po 2 lub 3 tygodniach po zapłodnieniu. Najbardziej narażone są na nie kobiety, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy, te u których rozwija się ciąża mnoga oraz kobiety bardzo wrażliwe na zapachy.
Aby złagodzić tą przykrą dolegliwość powinnaś zadbać o dietę. Nie można dopuszczać do tego, aby żołądek był pusty. Najlepiej sięgać po produkty zawierające dużo białka i węglowodanów.
Oto kilka sposobów na złagodzenie porannych mdłości:

  • zjedz rano coś lekkostrawnego, np. krakersa, sucharka
  • zanim wstaniesz, poleż ok. 10 minut
  • jedz mało i często
  • kolację zjadaj przynajmniej godzinę przed spaniem
  • miej zawsze pod ręką coś do przegryzienia
  • pij herbatkę miętową

Mdłości mijają po trzech, czterech miesiącach. Gdy jednak po tym okresie nie ustępują, są częste, męczące i powodują spadek wagi, to należy o tym porozmawiać z lekarzem..

Redakcja poleca

REKLAMA