Krew pępowinowa – jak ją przechować i za ile?

Dlaczego pobiera się krew pępowinową? W jaki sposób i jak długo można ją przechowywać? Czym się różni bankowanie krwi pępowinowej rodzinne i publiczne? Ile kosztuje taka usługa? Na te pytania odpowiada dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM).
/ 26.04.2013 13:16

Jakie właściwości ma krew pępowinowa?

Tomasz Baran: Krew pępowinowa jest bogata w jedyne w swoim rodzaju komórki macierzyste, posiadające unikatowe zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki (np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi), które dają początek tkankom naszego organizmu. Ponadto komórki z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł (szpiku i mobilizowanej krwi obwodowej), ponieważ są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne. Oznacza to, że ich potencjał jest większy.

W jakich przypadkach nie można pobierać krwi pępowinowej?

Tomasz Baran: Przeciwwskazaniem są choroby genetyczne, weneryczne i wirusowe (np. HIV). Najważniejsze jest, by materiał genetyczny przenoszony przez komórki macierzyste był jak najlepszej jakości.

Czy w każdym szpitalu można pobrać krew pępowinową?

Tomasz Baran: Pobrania krwi pępowinowej są wykonywane niemal we wszystkich szpitalach; możliwe jest również pobranie za granicą. Banki przechowujące krew pępowinową mają różny zasięg działania. Jednak Polski Bank Komórek Macierzystych jest obecny w całej Polsce. Ponadto regionalne konsultantki medyczne – w każdym mieście czy szpitalu – zawsze służą pomocą rodzicom planującym pobranie krwi pępowinowej.

Zobacz także: Na czym polega pobieranie komórek macierzystych?

Co to znaczy bankowanie rodzinne lub publiczne? Jakie są różnice?

Tomasz Baran: Podstawową różnicą jest docelowe przeznaczenie pobranej krwi pępowinowej. W przypadku bankowania rodzinnego to rodzice pokrywają koszty związane z pobraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej i są jej prawnym właścicielem. Zabezpieczona krew jest więc przechowywana na potrzeby konkretnej rodziny, a zatem mogą z niej skorzystać rodzice i ich dzieci.

Natomiast banki publiczne przechowują krew na potrzeby przeszczepień pomiędzy osobami niespokrewnionymi, a rodzice oddając krew do takiego banku, zrzekają się do niej praw. Właścicielem krwi jest państwo lub sponsor. Dlatego wybór sposobu bankowania zawsze powinien być suwerenną decyzją rodziców.

Jak długo można przechowywać krew pępowinową i czy okres przechowywania ma wpływ na jej jakość?

Tomasz Baran: Pobrana krew pępowinowa trafia do zestawu pobraniowego, a następnie jest transportowana jest do laboratorium. Tam przechodzi badania i przygotowywana jest do przechowywania w oparach ciekłego azotu (w temp. -196oC), który zapobiega starzeniu się i urazom komórek krwi. Dzięki temu komórki macierzyste nie tracą swoich właściwości.

Najnowsze doniesienia Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego mówią o zachowaniu wszystkich właściwości komórek po 24-letnim okresie przechowywania. Z rozważań teoretycznych wynika, że istnieje możliwość przechowywania komórek macierzystych przez setki lat.

Jaki jest koszt pobrania i przechowywania krwi pępowinowej?

Tomasz Baran: Koszt pobrania i przechowywania krwi pępowinowej jest różny w zależności od doświadczenia banku i jakości, jaką oferuje. Zazwyczaj koszt pobrania, preparatyki, badań i zamrożenia to około 2000 zł. Natomiast roczna opłata za przechowywanie wynosi około 400 zł.

Czasami przyszli rodzice obawiają się kosztów takiej usługi, dlatego niektóre banki, np. PBKM, oferują możliwość rozłożenia płatności na raty, co ułatwia pogodzenie wydatków związanych z narodzinami dziecka. Inną opcją jest poproszenie członków rodziny o wykupienie usługi pobrania krwi pępowinowej w ramach wspólnego prezentu dla malucha (zamiast kolejnych ubranek czy zabawek).

Polecamy: Co warto wiedzieć o komórkach macierzystych?

Źródło: materiał udostępniony przez Polski Bank Komórek Macierzystych/ Kuźnia PR/ mk