Koniec ciąży - kiedy do szpitala?

Niestety nie ma uniwersalnego schematu, po którym w 100% możesz powiedzieć, że to już właśnie wybiła godzina zero. Każdy poród rozpoczyna się troszeczkę inaczej, choć niewątpliwie można zaobserwować pewne wspólne cechy.
/ 30.09.2016 15:55

Niestety nie ma uniwersalnego schematu, po którym w 100% możesz powiedzieć, że to już właśnie wybiła godzina zero. Każdy poród rozpoczyna się troszeczkę inaczej, choć niewątpliwie można zaobserwować pewne wspólne cechy. Koniec ciąży - kiedy do szpitala?

Czasami rozpoczyna się dosyć regularnymi, intensywnymi i bolesnymi skurczami. Innym razem poprzedza go odejście wód płodowych. Jeśli są one czyste to spokojnie jedź do szpitala. Gdyby jednak były zielone postaraj się w miarę możliwości szybko pojechać do szpitala, by wyjaśnić przyczynę. Najczęściej kolor ten jest oznaką, że dziecko oddało tzw. smółkę, ponieważ doznało jakiegoś dyskomfortu, np. chwilowego niedotlenienia w macicy i na szczęście nie jest to zagrożeniem dla jego życia.

Natomiast bezwzględnie jak najszybciej udaj się do szpitala jeżeli:

  • pojawi się intensywne krwawienie ( nie plamienie ),
  • ruchy dziecka będą wyraźnie słabsze niż normalnie lub niepokojąco gwałtowne,
  • jesteś wieloródką a skurcze występują co 10 minut,
  • odczuwasz twardnienie całego brzucha regularnie co 5 minut i skurcze niezależnie od pozycji ( stojącej, siedzącej czy leżącej ) nasilają się.

A poza tym w przypadku porodu ostrożności nigdy za wiele i gdy nie masz pewności czy to aby nie już, bo np. masz wrażenie, że coś pociekło, lepiej wszcząć fałszywy alarm niż pojechać o minutę za późno. Powodzenia!
 

Redakcja poleca

REKLAMA