Komórki macierzyste - co to jest i czy warto pobrać fot. Fotolia

Komórki macierzyste - co to jest i czy warto pobrać

Tylko w tej jednej chwili możesz ocalić komórki macierzyste. Czy warto to zrobić? Jaką podjąć decyzję?
Agata Bernaciak / 02.10.2014 06:20
Komórki macierzyste - co to jest i czy warto pobrać fot. Fotolia

Czym są komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej?

Krew pępowinowa jest – podobnie jak szpik – bardzo cenna. Zawarte w niej komórki macierzyste mogą uratować czyjeś życie. Pobrana podczas porodu zostaje zabezpieczona w banku krwi. Stamtąd może zostać przekazana komuś (nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie), kto zawartych w niej komórek macierzystych potrzebuje.

Jakie choroby leczy się komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są podobne do komórek pozyskiwanych ze szpiku. Wykorzystuje się je głównie w leczeniu schorzeń hematologicznych, np. ostrej i przewlekłej białaczki. Używa się ich również do przeszczepów, które służą odnowie układu krwiotwórczego po chemio- lub radioterapii u dzieci.

Na całym świecie i w Polsce trwają badania nad innym wykorzystaniem komórek macierzystych. Od wyników badań zależy, czy komórki macierzyste będzie można wykorzystać w leczeniu udaru mózgu, uszkodzeń mięśnia sercowego, choroby Alzheimera oraz cukrzycy.

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?

Zabieg jest prosty i krótki. Odbywa się na sali porodowej, ale nie zakłóca przebiegu porodu. Po urodzeniu dziecka i przecięciu pępowiny odkaża się jej fragment, który został przy mamie, i za pomocą igły pobiera się z niego krew do specjalnego pojemnika. Tak samo postępuje się przy porodzie naturalnym i cięciu cesarskim. Potem krew jest badana i zamrażana w ciekłym azocie w temperaturze -196°C.

Komu mogą przydać się twoje komórki macierzyste?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą służyć dziecku, od którego je pobrano (ale również innym członkom rodziny, np. rodzeństwu, o ile pozytywnie wypadnie badanie potwierdzające zgodność).

W takiej sytuacji pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej w banku krwi jest płatne. Koszt takiego depozytu (do 18. roku życia) to ponad 3 tys. zł opłaty jednorazowej i 400 zł płacone co roku. Pobrania krwi pępowinowej można dokonać w szpitalu, który współpracuje z bankami krwi pępowinowej.

Kto powinien zdecydować się na pobranie komórek macierzystych?

Złożenie takiego depozytu w banku krwi powinni rozważyć rodzice, w których rodzinach występują przypadki chorób leczonych przeszczepami komórek macierzystych. Jest to również propozycja dla osób, które mają już dziecko cierpiące na jedną z takich chorób, np. białaczkę. W takich sytuacjach jej pobranie od mającego się narodzić młodszego rodzeństwa może być ratunkiem dla chorego brata lub siostry.

Dowiedz się więcej o zdrowiu dziecka:na podstawie tekstu autorstwa Łucji Tolak/Będę mamą