Kołatanie serca a poród

Krótko przed ciążą zdarzało mi się kołatanie serca. Takie uczucie nawet zatykania w gardle, jak serce nieprawidłowo biło w czasie ciąży.
/ 03.11.2011 06:54

Kołatanie serca a poród

Krótko przed ciążą zdarzało mi się kołatanie serca. Takie uczucie nawet zatykania w gardle, jak serce nieprawidłowo biło w czasie ciąży. Mam to praktycznie po kilka razy dziennie. Dostałam skierowanie do poradni kardiologicznej ale niestety nie mam szans, żeby dostać się w tym roku na wizytę NFZ. Jestem już 3 dzień po terminie i nie wiem czy będę mogła rodzić naturalnie. Czy może stać się coś podczas porodu, co będzie zagrażało mojemu życiu albo dziecka? Oczywiście chciałabym rodzić naturalnie. Pierwsze dziecko urodziłam normalnie, wręcz boję się cesarki.

Monika

Niestety nikt tutaj nie udzieli pani odpowiedzi. U wielu kobiet w okresie ciąży obserwuje się objawy typowe dla niewydolności krążenia, jak duszność, łatwe męczenie się, obrzęki kończyn dolnych. Często stwierdza się też szmer skurczowy. Jeśli są jednak jakieś nieprawidłowości w zakresie pracy serca musi je ocenić kardiolog. Rozumiem i wiem, że terminy są odległe, ale może warto poinformować panią w rejestracji o tym, że jest pani kobietą ciężarną. Tylko kardiolog po wykonaniu badań może określić przyczynę kołatania serca i czy jest to przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Jeśli uda się pani na salę porodową (bez wcześniejszej konsultacji z kardiologiem) o problemie proszę wspomnieć lekarzom. U osób z niektórymi schorzeniami serca zaleca się skrócenie czasu trwania drugiego okresu porodu (okres wydalania płodu, parcie, wysiłek).

Pozdrawiam serdecznie