Kiedy najlepiej rodzić fot. Adobe Stock

Lepiej rodzić rano czy wieczorem? Specjaliści nie mają wątpliwości

Wszystko zależy od tego, jak wypoczęty jest nasz lekarz…
Marta Słupska / 24.04.2017 11:50
Kiedy najlepiej rodzić fot. Adobe Stock

Poród to wydarzenie, które – o ile nie decydujemy się na cesarkę na życzenie – trudno zaplanować. Często zaczyna się niespodziewanie, nieraz długo przed spodziewanym terminem lub wiele dni po nim. Czy jednak pora dnia ma w tym przypadku znaczenie?

Gdy lekarz jest przemęczony…

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Teksasie postanowiła sprawdzić, czy pora dnia, w której rodzi się dziecko, ma znaczenie dla jego późniejszego rozwoju. Przebadano więc 24,506 naturalnych porodów odebranych między styczniem 2008 a październikiem 2013 w Wielkiej Brytanii. Ostatecznie okazało się, że pora dnia nie ma dla zdrowia dziecka żadnego znaczenia – nie jest więc istotne, czy maluch urodzi się dniem czy nocą, rano czy wieczorem. Zauważono jednak inną istotną prawidłowość.

Badacze pracowali bowiem w dwóch zmianach po 12 godzin, obserwując coś, czego wcześniej nie brali w eksperymencie pod uwagę: im dłużej byli na nogach i pracowali, tym więcej szczegółów dotyczących zdrowia matek i ich dzieci im umykało.

Ewidentnie więc istnieje związek pomiędzy porodem a zmęczeniem lekarzy. Im specjalista dłużej pracuje, tym większe ryzyko, że czegoś nie zauważy czy nie dopilnuje. Przykładowo po 10 godzinach pracy lekarza aż o 30% wzrasta ryzyko utraty dużej ilości krwi u rodzącej.

Co nam, kobietom, daje to odkrycie? Raczej niewiele: nie jesteśmy przecież w stanie zaplanować naturalnego porodu ani tym bardziej zsynchronizować go z czasem, gdy nasz lekarz jest wypoczęty i pełen energii…