Jakiego typu sportów należy unikać w ciąży?

W czasie ciąży umiarkowana aktywność fizyczna jest zdecydowanie wskazana.
/ 23.07.2008 22:35

W czasie ciąży umiarkowana aktywność fizyczna jest zdecydowanie wskazana.

Kobiety, które mają więcej ruchu wolniej się męczą, ich układy: oddechowy i krążenia działają sprawniej, lepsza jest też ich przemiana materii, mniej przybierają na wadze podczas ciąży i rzadziej mają rozstępy na brzuchu.
Jakiego typu sportów należy unikać w ciąży?
Nim jednak podejmiesz decyzję o typie ćwiczeń powinnaś skonsultować się z lekarzem.
A jakie sporty z pewnością powinnaś wykluczyć ze swej listy?

Wszystkie typy sportów, w których uprawiane wliczone jest ryzyko upadków, jak: jazda konna, snowboard, jazda zjazdowa na nartach, surfing.
Górska wspinaczka, loty na paralotni i skoki ze spadochronem.
Sporty w których konieczne jest zachowanie równowagi (ciąża zmienia ośrodek ciężkości), jak np. jazda na rowerze (jest ona dozwolona w początkowym okresie ciąży, kiedy jednak brzuszek jest już dosyć wyraźny, ten rodzaj aktywności warto przełożyć na czas po uroszeniu maluszka).
Intensywny jogging, który zbytnio obciąża stawy i kręgosłup.
Nurkowanie: zmiany ciśnienia i „bąble powietrzne” formujące się we krwi podczas wynurzania mogą być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka.
Zjeżdżalnie w Aqua Parkach itp.: ciężkie „lądowania”, ewentualne uderzenia w brzuszek mogą być bardzo stresujące dla maleństwa – mogą mu nawet mu zaszkodzić.

Ćwiczenia jogi, aerobic czy fitness dla ciężarnych są dozwolone, a nawet wskazane – jeśli odbywają się za zgodą lekarza i pod kontrolą profesjonalisty. Powinnaś jednak pamiętać aby unikać zbyt intensywnego wysiłku (tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę), ćwiczeń wymagających podskoków i gwałtownych ruchów - zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Po mniej więcej 20 tygodniu ciąży powinnaś też zrezygnować z ćwiczeń wymagających leżenia na plecach, ze względu na ucisk macicy na kręgosłup i żyłę którą powraca krew z dolnych partii ciała do serca.