POLECAMY

Jak złagodzić ból w trakcie porodu?

Zbliża się poród, a Ty coraz częściej ze strachem myślisz o związanym z nim bólu. Jednak ten ważny moment wcale nie musi być aż tak straszny. Poznaj naturalne i farmakologiczne metody radzenia sobie z bólem podczas porodu.
Jak złagodzić ból w trakcie porodu?

Metody naturalne:

  • Poród w wodzie – ciepła kąpiel pomaga kobiecie rozluźnić się podczas porodu. Przebiega on wtedy szybciej i jest mniej bolesny. Dziecko łatwiej przechodzi przez kanał rodny, a rozluźnione mięśnie minimalizują ryzyko pęknięcia krocza.
  • Odpowiednie oddychanie – często, gdy nadchodzi skurcz, rodząca wstrzymuje oddech. W ten sposób mięśnie dodatkowo się napinają powodując jeszcze większy ból. Dlatego też tak ważne jest równomierne oddychanie, bez wstrzymywania powietrza. Jeśli ciężko jest ci się skupić na oddechu, możesz poprosić położną, aby pomagała ci, wyznaczając rytm oddechów.
  • Masaż – aby nieco złagodzić napięcie mięśni, poproś położną lub kogoś, kto asystuje przy porodzie, aby zrobił ci masaż okolicy lędźwiowej. Po masażu poczujesz się bardziej odprężona, dzięki czemu będzie mniej odczuwać ból.

Zobacz także: Poród naturalny - film

Wygodna pozycja – mimo że najczęściej przyjmowaną podczas porodu pozycją jest leżenie na plecach, jest ono mało wygodne. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych, staraj się przybrać taką pozycję, jaka będzie dla ciebie najbardziej komfortowa. Możesz leżeć, kucać, usiąść na piłce lub przespacerować się po korytarzu. Wiele kobiet odczuwa ulgę w bólu rytmicznie kołysząc miednicą.

  • Towarzystwo kogoś bliskiego – w większości szpitali jest już możliwość odbywania tzw. porodu rodzinnego. Obecność bliskiej osoby pomaga zapomnieć o bólu i daje poczucie bezpieczeństwa. Osobą towarzyszącą może być np. mąż, matka lub przyjaciółka.

Czytaj też: Czego można się nauczyć w szkole rodzenia?

Metody farmakologiczne:

  • Znieczulenie zewnątrzoponowe – jest to najczęściej stosowany podczas porodu rodzaj znieczulenia. Pozwala nie czuć dokuczliwego bólu, a jednocześnie odczuwać skurcze, umożliwiając parcie. Podaje się je na życzenie pacjentki. Anestezjolog za pomocą igły zakłada w okolicy lędźwiowej cewnik, przez który następnie dozuje się środek znieczulający. Znieczulenie jest bezpieczne dla matki i dla dziecka.
  • Znieczulenie podpajęczynówkowe – ten rodzaj znieczulenia stosowany jest w przypadku cięcia cesarskiego. Powoduje ono, że rodząca nie odczuwa żadnych bodźców poniżej klatki piersiowej, mimo że jest przytomna. Po znieczuleniu, aby zapobiec bólom głowy, powinno się leżeć przez około 6 godzin.
  • Znieczulenie miejscowe krocza – stosuje się je, aby złagodzić ból związany z szyciem pękniętego lub rozciętego krocza. Lekarz nastrzykuje okolice krocza środkiem znieczulającym, który zacznie łagodzi ból.

Polecamy: Czy warto skorzystać ze znieczulenia w trakcie porodu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)