kobieta w ciąży na basenie

Jak wygląda poród w wodzie?

Okresy porodu w wodzie są dokładnie takie same jak podczas tradycyjnego porodu. Niektóre procedury różnią się nieznacznie i muszą być przeprowadzone w odpowiednim czasie, by zapobiec ewentualnym komplikacjom. Wyjaśniamy jak wygląda poród w wodzie.
/ 27.05.2012 19:57
kobieta w ciąży na basenie

Jak wygląda poród w wodzie? Decydując się na poród w wodzie powinnaś pamiętać, by  znaleźć się w wodzie, gdy poród znajduje się w pierwszym okresie i spełnione są następujące warunki:

  • nie możesz przyjmować żadnych środków przeciwbólowych. Jedynym wyjątkiem jest przezskórna elektrostymulacja nerwów (TENS), która polega na pobudzaniu bodźcami elektrycznymi mięśni, aby zmniejszyć ból;
  • rozpoczynający się poród nie może być indukowany sztucznie;
  • muszą pęknąć błony płodowe, a następnie odejść wody płodowe;
  • twoja szyjka macicy jest cienka, a rozwarcie wynosi 4 cm (jeśli rodzisz po raz pierwszy) i 3 cm (jeśli rodzisz już kolejny raz).

Decydując się wejść do wody z pewnością poczujesz ogromną ulgę. By jednak zachować bezpieczeństwo nienarodzonego maleństwa, w regularnych odstępach czasu należy badać pracę serca płodu.

Polecamy: Poród w wodzie. Jak przygotować się do porodu w wodzie?

Opuszczenie basenu

Przez cały czas trwania porodu z pewnością ty i znajdujące się w twoim brzuchu dziecko będziecie monitorowani. Jeżeli wystąpi podejrzenie niebezpieczeństwa dla waszego zdrowia, natychmiast będziesz poproszona przez położną o wyjście z wody. Powodami, dla których musisz opuścić wodę lub basen może być wzrost temperatury ciała lub ciśnienia tętniczego krwi, objawy wskazujące na zagrożenie życia płodu, nagłe krwawienie z pochwy lub też natychmiastowe podanie środków przeciwbólowych.

Pierwszy okres porodu

W pierwszym okresie porodu zostaniesz poproszona o wejście do wanny lub basenu, gdy rozwarcie szyjki macicy wyniesie cztery – sześć centymetrów. Przez cały ten czas położna znajduje się  w pobliżu, aby monitorować  postęp porodu, a także badać ciebie i nienarodzone maleństwo.

W czasie pierwszego okresu porodu twój partner może  podawać ci płyny do picia, myjkę do twarzy, wykonywać relaksujący masaż, obejmować, przytulać i wspierać.

Polecamy: Skala Apgar - ocena stanu zdrowia noworodka

Dzięki podtrzymującej cię wodzie możesz swobodnie przemieszczać się po nadmuchiwanym basenie czy wannie. Oczekując na właściwy poród staraj się przybierać różne pozycje i wybierz taką, która zapewni ci wygodę w momencie rodzenia dziecka. Postaraj się jak najczęściej kucać, klęczeć. Pamiętaj, że ruchy w wodzie przyczynią się także do schodzenia płodu do miednicy. Dzięki czemu poród może zacząć się szybciej.

Basen lub wanna w której rodzisz powinny znajdować się w pomieszczeniu ciepłym i niezbyt jasnym. Dzięki temu unikniesz wystąpienia zbyt dużego wstrząsu u noworodka.

Drugi okres porodu

Dzięki ciepłej wodzie, w której się znajdujesz, twoja szyjka macicy szybko się rozszerza. Twoja położna przeprowadzi badanie w celu potwierdzenia pełnego rozwarcia szyjki macicy. W tym samym  czasie główka dziecka zaczyna powoli schodzić w dół. Już teraz możesz rozpocząć  przeć zgodnie z częstotliwością występujących u ciebie skurczów.

W czasie trwania całego porodu, położna która się tobą opiekuje (ubrana w nieprzemakalny fartuch i długie rękawice) z pewnością co 15 minut będzie badała czynność serca twojego nienarodzonego maluszka, co pół godziny twoje tętno i co godzinę twoje ciśnienie krwi i temperaturę. Co godzinę mierzy się także temperaturę wody w której przebywasz. Temperatura wody powinna wynosić dokładnie tyle samo , ile ciepłota twojego ciała, ani więcej, ani mniej. Gdyby woda była cieplejsza, przegrzanie groziłoby nie tyle tobie, co twojemu dziecku, ponieważ temperatura podstawowa maluszka jest i tak o dwa stopnie wyższa niż twoja. Z kolei gdybyś ty zaczęła marznąc podczas akcji porodowej, zmniejszyłoby to wydzielanie  u ciebie endorfin przez twój mózg i zwiększyło napięcie mięśniowe. Wszystkie badania powinny odbywać się bez konieczności wychodzenia z wody, a więc przy użyciu specjalnej wodoodpornej aparatury.

W ostatniej fazie drugiego okresu porodu końcowe skurcze wypychają twoje dziecko na zewnątrz. Maluszek rodzi się w całości zanurzony w wodzie, po czym ostrożnie jest z niej wyjmowany. Położna lub lekarz odbierający poród, klęczy  przy brzegu basenu. W momencie gdy dziecko znajdzie się już na powierzchni, wykonuje pierwszy wdech i zaczyna płakać. Położna poda ci maleństwo, byś mogła się z nim przywitać, choć jego małe ciałko zostanie nadal zanurzone w wodzie, aby zmniejszyć utratę ciepła.

Boisz się, że twój maluszek się utopi? Spokojnie! Dziecko w twoim łonie przez całe dziewięć miesięcy nie oddychało płucami i już przy przyjściu na świat ma wrodzony odruch nurka, czyli wstrzymuje oddech aż do czasu, gdy jego nosek i cała twarz będą eksponowane na powietrzu, a nie w wodzie. Dlatego też przyjście na świat dziecka „z wody do wody” jest zdecydowanie mniej brutalne. Do czasu przecięcia pępowiny maluszek otrzymuje niezbędny tlen bezpośrednio z twojej krwi.

Polecamy: Poród z doulą - kim jest doula, jakie ma zadania?

Przecięcie pępowiny i badanie po urodzeniu

Gdy tylko twoje maleństwo zostanie wyciągnięte z wody, wyzwolone zostaną w nim odruchy fizjologiczne i dziecko zacznie oddychać powietrzem. Położna położy maleństwo na twoim brzuchu i pokaże ci jak nakarmić po raz pierwszy dziecko. W tym samym czasie zostanie przecięta pępowina.  Zabieg ten wygląda różnie i tak naprawdę zależy od okoliczności i samych położnych.  Zwykle pępowina przecinana jest szybko, około  po 3 – 5 minutach po urodzeniu. Tak samo odbywa się badanie dziecka po narodzinach. Położna mierzy temperaturę dziecka, jego pracę serca i oddechy (do tego służy ocena w skali Apgar). Wszystko to następuje w pierwszej i piątej minucie po urodzeniu.

Dziecko urodzone w wodzie musi być szybko osuszone z uwagi na gwałtowną utratę ciepła i niebezpieczne w konsekwencji  nadmierne wychłodzenie.

Trzeci okres porodu

Trzeci, ostatni okres porodu polega na urodzeniu łożyska i otaczających płód błon płodowych. Rozpocznie się natychmiast gdy opuścisz basen z wodą, dzięki temu będzie pewność, że nie wystąpią  trudno zauważalne powikłania w postaci krwawienia,  gdyby twój poród łożyska miał miejsce  w wodzie.

Poród łożyska i  towarzyszące mu błony płodowe  zazwyczaj odbywa się pół godziny po urodzeniu dziecka. Jeśli wystąpi nadmierne krwawienie, możesz przyjąć leki, które ułatwią urodzenie łożyska.

Witaj na świecie!

Gdy ty i twoje nowo narodzone maleństwo jesteście osuszeni, przyszedł czas na odpoczynek i nawiązanie więzi, która rozpoczęła się już podczas życia wewnątrzmacicznego. Jeżeli sobie zażyczysz może od razu rozpocząć karmienie piersią  swojego maluszka.

Zobacz także: Co i jak ćwiczyć po porodzie?