POLECAMY

Jak wybrać położną?

Położna to osoba, która towarzyszy kobiecie w najważniejszej i najbardziej niepewnej chwili jej życia – przy porodzie. Wsparcie położnej i dobra współpraca to podstawa udanego porodu. Jak wybrać odpowiednią położną i gdzie jej szukać? Czym się kierować przy wyborze?
Jak wybrać położną? fot. Fotolia

Położna z powołaniem

W przypadku położnej, nieraz trafi się na osobę z powołania, a niekiedy wręcz przeciwnie. Wtedy, kiedy położna traktuje swoją pracę czysto formalnie, ot przyjdzie, sprawdzi zapis KTG, zapisze coś i wyjdzie. Bez słowa wsparcia i jakichkolwiek wyjaśnień. Każda kobieta, która rodzi pierwszy raz i nie ma pojęcia jak tak naprawdę będzie wyglądał poród, może być przerażona, niepewna, wystraszona i zagubiona. Położna może odmienić negatywne odczucia, ale trzeba trafić na odpowiednią, z powołaniem, bądź samodzielnie dokonać wyboru i nieco za tę przyjemność zapłacić.

Wsparcie przed i po porodzie

Położna to osoba, która kontroluje przebieg porodu, przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne i może przyjąć nowe życie na świat lub w ostatniej fazie porodu oddać przyszłą mamę w ręce lekarza. Zaufanie do położnej to podstawa, zarówno dobrego samopoczucia, jak i komfortu rodzenia.

Położna to wsparcie dla kobiety:

  • W okresie ciąży.
  • Przy porodzie.
  • W połogu.
  • Podczas chorób ginekologicznych.

Wybór położnej do porodu może być odbierany w różnoraki sposób. Jednak każda kobieta ma prawo zdecydować, kto pomoże jej dziecku przyjść na świat. Jak również wiedzieć, co się z nią dzieje, jakie zabiegi są wykonywane, w jakiej pozycji chce urodzić.

Czytaj też: Zaplanuj swój poród

Jak szukać położnej?

Poszukiwanie upragnionej położnej można rozpocząć od szkoły rodzenia. Przez kilka tygodni trwania tych zajęć, można dowiedzieć się więcej o podejściu, wykształceniu i możliwościach czasowych danej osoby. Położonej możemy również szukać w poradniach laktacyjnych i przychodniach rodzinnych.

I kiedy już będziemy mieli kilka kandydatek na położną idealną, czym się kierować przy wyborze? Pierwszym wrażeniem? Nie, choć to również ma znaczenie. W końcu położna to ktoś, z kim będziesz musiała umieć współpracować, nie możesz odczuwać względem niej strachu czy niechęci. Zatem, podstawowe kryteria odpowiedniej położnej to:

  • Wiedza.
  • Doświadczenie.
  • Czynność zawodowa.

Przy wyborze położnej ważne jest zadawanie pytań. Nie bójmy się ich. Nawet, jeśli wydają nam się oczywiste, głupie bądź śmieszne. Pytajmy o wszystko, co przyjdzie nam do głowy.

Polecamy: Jak dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki czy położnej w POZ?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)