POLECAMY

Wybieramy najlepszą porodówkę w 5 krokach!

Zanim zdecydujesz, w którym szpitalu urodzisz, powinnaś wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Co sprawdzić przed porodem, żeby wybrać najlepszą porodówkę?
Wybieramy najlepszą porodówkę w 5 krokach! fot. Fotolia

Po pierwsze: wybierz specjalistyczny szpital

Najważniejsze dla rodzącej jest bezpieczeństwo jej samej oraz dziecka – żadne bowiem komfortowe warunki nie są w stanie zagwarantować jej udanego porodu tak bardzo, jak specjalistyczna pomoc w przypadku komplikacji. Warto więc wybrać oddział o odpowiednim stopniu referencyjności, czyli wyspecjalizowania. Podczas wizyty w szpitalu dobrze jest przy tym upewnić się, czy ma on własny oddział intensywnej terapii dla nowo narodzonych dzieci.

I stopień referencyjności oznacza oddział, w których odbierane są porody kobiet, których ciąże przebiegały bez powikłań, II zaś – placówkę przystosowaną do zapewnienia bezpieczeństwa ciężarnej będącej w ciąży zagrożonej (gwarantuje ona też specjalistyczną opiekę noworodkowi).

Po drugie: sprawdź lokalizację szpitala

Dojazd do szpitala powinien być względnie szybki – warto zawczasu sprawdzić trasę przejazdu, ocenić, gdzie tworzą się największe korki i ile czasu zajmie nam dojazd do placówki w przypadku porodu. Może się bowiem okazać, że do szpitala, który znajduje się dalej, będziemy paradoksalnie jechać krócej niż do tego, który znajduje się tylko kilka kilometrów od naszego domu.

Warto też wcześniej sprawdzić, czy na trasie przejazdu nie są planowane jakieś remonty i prace, które znacząco mogą opóźnić dojazd.

Zobacz też: Jak choroby zębów wpływają na… poród?

Po trzecie: jak wygląda porodówka?

Jeśli mamy taką możliwość, warto sprawdzić, jak wygląda porodówka danego szpitala – czy ma jakieś pomocne gadżety (drabinki, worki, wannę, piłki), czy ma połączenie z łazienką i ile kobiet może w jednej sali rodzić w tym samym czasie. W razie chęci zachowania większej intymności dobrze jest też dopytać o korzystanie z sali jednoosobowej podczas porodu i po nim.

Po czwarte: znieczulenie

Zapytaj o możliwość wykonania znieczulenia, jeśli planujesz z niego skorzystać – w niektórych szpitalach trzeba zarezerwować sobie taką możliwość wcześniej i za nią zapłacić. Dopytaj także o nacinanie krocza podczas porodu, ponieważ czasem wykonywane jest ono rutynowo.

Po piąte: personel i zasady panujące w szpitalu

Nie zapomnij także upewnić się:

  • kto będzie obecny przy porodzie i czy możliwa jest obecność np. partnera rodzącej (a także na jakich warunkach),
  • czy szpital uwzględnia możliwość uczestniczenia w porodzie studentów medycyny (jeśli nie wyrażamy na to zgody, dobrze jest wcześniej o tym powiedzieć),
  • kto i na jakich warunkach może odwiedzić świeżo upieczoną mamę w szpitalu.

Zobacz też: Których witamin najbardziej potrzebuje ciężarna?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)