Laktator ręczny

Jak wybrać dobry laktator – porada

Laktator to urządzenie służące do odciągania pokarmu z piersi. Szczególnie pomocny może okazać się jeśli urodziłaś wcześniaka lub też musisz na pewien czas rozstać się z maleństwem. W razie powrotu do pracy lub nagłego wyjazdu, powinnaś zadbać o to, aby pozostawić smykowi wystarczającą ilość pokarmu. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu? Jakie zalety powinien posiadać dobry laktator?
/ 06.10.2012 17:32
Laktator ręczny

Dzisiejszy rynek oferuje szeroką gamę laktatorów. Jednak dzięki poniższym wskazówkom wybór odpowiedniego laktatora nie będzie dla ciebie problemem!

Z czego powinien być zbudowany laktator?

Niezależnie czy wybierzesz laktator ręczny czy też elektryczny, to powinien składać się on z takich części jak:

  • butelki, która może mieć różny kształt i pojemność. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w specjalny adapter, który umożliwia ściągnięcie mleka do butelki o innym kształcie. Zazwyczaj do butelki dołączony jest smoczek;

  • nakrętki, dzięki której możesz zamknąć butelkę, aby móc przechować ją do czasu następnego użycia;

  • kapturek ssący to najważniejsza część laktatora. Wygodny kapturek ułatwi ci odciąganie pokarmu.

Twoje potrzeby

Wybierając laktator zastanów się, jak często chcesz go używać. Jeżeli od czasu do czasu, bo na przykład cierpisz na nadmiar pokarmu w piersiach, to idealny będzie laktator ręczny. Koszt takiego sprzętu wacha się od 40 do 240 zł. Jeżeli laktatora będziesz używać częściej, bo chcesz zrobić zapas mleka na kilka dni, zdecyduj się na laktator elektryczny, który zakupisz w cenie od 140 do 550zł.

Polecamy: Jaki laktator wybrać - zobacz galerię

Wygoda w użytkowaniu

Najwygodniejszy laktator to ten, który umożliwi ci odciąganie mleka jedną ręką. Idealnym rozwiązaniem są także te laktatory, które z łatwością możesz przerobić w butelkę uprzednio dokręcając smoczek. Kupując laktator, zwróć także uwagę czy jest zasilany na baterie. To idealne rozwiązanie, gdy jesteś na wyjeździe lub w miejscu, w którym nie masz dostępu do gniazdka elektrycznego.

Nakładka laktatora

Zwróć uwagę na to, z czego została wykonana nakładka laktatora. Najwygodniejsza nakładka to taka, która została wykonana z silikonu, bo nie podrażni twojej skóry.

Dodatkowe działanie laktatora

Zwróć uwagę czy laktator wyposażony jest w silikonową wkładkę masującą. Wkładki pomogą udrożnić kanały mleczne w twoich piersiach, dzięki czemu odciąganie pokarmu jest bardziej efektywne.

Polecamy: Aspirator do nosa - wszystko co powinnaś wiedzieć

Głośność działania

Wybierając laktator zwróć uwagę na to, aby jego praca była cicha i dyskretna. Taką zaletę mają przede wszystkim laktatory ręczne, ale istnieją modele elektryczne, które również mogą poszczycić się tą zaletą. Najlepiej poproś sprzedawcę o włączenie wybranego modelu.

Siła ssania laktatora

Wybierając laktator ręczny lub też elektryczny, sprawdź czy urządzenie posiada regulowaną siłę ssania. Istnieją także laktatory, które posiadają dwa tryby (dwie fazy) pracy naśladujące naturalny rytm ssania dziecka. Dzięki temu sama będziesz mogła zdecydować z jaką siłą chcesz odciągnąć mleko z piersi.

Polecamy: Prawidłowy wzrost i waga dziecka w pierwszym roku życia

Tworzywo, z którego laktator został wykonany

Sprawdź na opakowaniu, z czego zostały wykonane wszystkie elementy laktatora. Pamiętaj, że laktator musi być wykonany z bezpiecznych tworzyw, które mogą być przeznaczone do kontaktu z żywnością. Pamiętaj, że tworzywa absolutnie nie mogą zawierać Bisfonelu A – groźnej substancji, która pod względem swojej struktury chemicznej przypomina estrogeny ( żeńskie hormony płciowe).

Części zamienne laktatora

Oglądając laktatory dowiedz się w sklepie czy istnieje możliwość dokupienia do niego części zamiennych. Pamiętaj, że niektóre z elementów (np. kapturek ssący) może się podczas użytkowania zniszczyć. Dlatego też ważne jest, aby dokupienie tych części było możliwe.

Wybierając laktator porozmawiaj ze sprzedawcą o wszystkich dodatkowych funkcjach i zaletach wybranych przez ciebie modeli. Dzięki temu będzie ci łatwiej wybrać urządzenie spełniające twoje potrzeby.

Pamiętaj, że jeśli zdecydowałaś się na laktator ręczny, ale cena sprzętu jest dla ciebie za wysoka, to możesz skorzystać z pomocy specjalnej wypożyczalni. Wypożyczalnie laktatorów znajdują się w każdym większym polskim mieście przy poradniach laktacyjnych.

Zobacz także: Siatki centylowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/07.01.2018 13:58
Ciężko doradzić konkretny, bo nie wiadomo, co Ci się bardziej sprawdzi. Ja zaczynałam od ręcznego, a skończyłam na elektrycznym Lakta Electric, bo był najlepszy. Przede wszystkim jego cena była bardzo dobra, a sam laktator był delikatny jak ręczny. Można było dostosować moc według siebie. Kupiłam go na stronie internetowej Simed.
/30.07.2016 09:47
Na moje potrzeby wystarcza laktator ręczny. Mam jeden sprawdzony (firmy Simed) i używam go doraźnie, wtedy spełnia swoje zadanie.