Musisz dbać, by wysypka nie przeniosła się na inne części ciała, jeśli to się stanie, uważaj, by były one czyste i suche

Jak się przygotować do porodu rodzinnego?

Rozwiązanie ciąży to bardzo stresujący moment w życiu młodej mamy. Z tym wydarzeniem wiążą się obawy, co do samego przebiegu porodu. Ten strach i niepewność można zminimalizować poprzez aktywne uczestnictwo w narodzinach malucha bliskich osób kobiety
/ 04.10.2016 15:21
Musisz dbać, by wysypka nie przeniosła się na inne części ciała, jeśli to się stanie, uważaj, by były one czyste i suche

Przyjęło się, że w takim rodzinnym porodzie uczestniczy przede wszystkim ojciec dziecka, ale nie jest to sztywną regułą. Młodą mamę, w tym ważnym momencie, może wspierać również przyszła babcia czy najbliższa przyjaciółka.

Zalety porodu rodzinnego

Większość młodych mam wyraża chęć wspólnego przeżywania wydarzenia, jakim są narodziny dziecka, razem z bliskimi jej osobami. Sama obecność partnera lub matki wpływa kojąco na kobietę. Poród rodzinny odbywa się w specjalnie wydzielonych salach, z wanną lub prysznicem (można zdecydować się na poród wodny). Bardzo często takie sale urządzone są podobnie jako zwyczajny pokój mieszkalny, z fotelami, kanapami czy z telewizorem.

Zapewnia to rodzinną atmosferę, która pozytywnie wpływa na młodą mamę. Poród rodzinny zdecydowanie różni się od tego konwencjonalnego, przede wszystkim jest on aktywny. Rodząca kobieta może przyjąć dowolną pozycję oraz ma możliwość korzystania ze specjalnie skonstruowanych sprzętów, ułatwiających parcie. Do tego typu urządzeń zaliczamy: specjalne drabinki, krzesła porodowe (do rodzenia w pozycji pionowej) czy gumowe piłki rozluźniające mięśnie.

Polecamy: Co i jak ćwiczyć po porodzie?

Podczas porodu rodzinnego rodząca kobieta może poprosić o znieczulenie, by zmniejszyć bólowe dolegliwości. Taki komfort nie zawsze przysługuje kobiecie, która rodzi w standardowych warunkach.

Oferty szpitali są bardzo zróżnicowane i w dużym stopniu zależą od standardu danej placówki zdrowotnej. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny szpital, dobrze jest samemu zorientować się co do proponowanych warunków. Unikniesz w ten sposób niemiłych niespodzianek. Osoba towarzysząca młodej mamie dodaje jej otuchy czy wspiera przez ocieranie potu z twarzy czy zwilżenie ust.

Rodzenie w takich warunkach, gdy świeżo upieczonej mamie towarzyszy ojciec dziecka w dużej mierze pogłębia ich więź i wzmacnia uczucie. Jednak decyzja odnośnie porodu rodzinnego musi być podjęta przez obie strony.

Polecamy: Zaproś maleństwo do bezpiecznego domu

Jak się przygotować?

Najpierw trzeba zdecydować, kto będzie nam towarzyszył w tym ważnym wydarzeniu. Zastanów się, przy kim czujesz się spokojna i bezpieczna, czyja obecność ma na Ciebie pozytywny wpływ. Najczęściej wybór pada na przyszłego tatusia, ale jeśli Twój partner stanowczo odmawia uczestnictwa w rodzinnym porodzie, nie ma co go na siłę przekonywać.

Może to wywołać odwrotny skutek. Przeżywanie narodzin dziecka jest pięknym przeżyciem, ale tylko wtedy, gdy obie strony tego chcą. Najlepszą formą przygotowania są zajęcia w szkole rodzenia, dobrze jest, gdy młodej mamie towarzyszy wtedy osoba, która będzie także obecna przy porodzie.

Niektóre szpitale wymagają od matek, decydujących się na poród rodzinny, zaświadczenia o ukończeniu kursu w szkole rodzenia. Przed ostatecznym wyborem, sprawdź oferty różnych szpitali; dowiedz się od koleżanek czy z forów internetowych o warunkach w poszczególnych placówkach zdrowotnych.

Pamiętaj, że rodzinny poród wiąże się z kosztami. W zależności od regionu i standardu szpitala są to koszty rzędu 300-1000 złotych, zaś prywatnych klinikach od 5 tysięcy wzwyż. Jest to cena, jaką płacimy za komfort i wygodę podczas narodzin dziecka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)