Ciąża/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak przygotować się do porodu?

Zastanawiasz się czy do porodu można się przygotować? Otóż można i nawet trzeba. Im większa świadomość rodzącej tym większa szansa, że poród będzie lżejszy i szybszy. O czym powinna pamiętać przyszła mama? Jakie powinna podjąć kroki, aby w czasie porodu być w dobrej formie? Jak przygotować swoje ciało na to trudne wydarzenie? Oto rady ekspertów, którzy tłumaczą jak przygotować się do porodu.
/ 09.11.2012 09:25
Ciąża/fot. Fotolia fot. Fotolia

Przed porodem

Ginekolodzy pytani o to, jak rodząca może ułatwić sobie poród, zgodnie przyznają, że najlepszą, najskuteczniejszą i najbardziej sprawdzoną metodą przygotowującą ciało przyszłej mamy do porodu jest masaż krocza. Rozpoczęty odpowiednio wcześniej - najlepiej około 34. tygodnia ciąży, wykonywany regularnie kilka razy w tygodniu (przez około 10 minut), zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności jego nacinania. Dzięki temu młoda mama unika dyskomfortu powodowanego raną poporodową, a jej poród jest krótszy, lżejszy i niemal zawsze obywa się bez komplikacji.

Masaż krocza należy wykonywać po wieczornej kąpieli, używając do tego specjalnego płynu do masażu krocza przed porodem, np. firmy Weledy czy też Natalis Phyto. Właściwa kompozycja składników zawarta w płynach nie podrażnia delikatnych okolic intymnych i zdecydowanie poprawia komfort przyszłej mamy.

Polecamy: Szpitalna wyprawka - co zabrać ze sobą do szpitala na poród?

W czasie porodu

Większość ciężarnych deklaruje chęć stosowania środków uśmierzających ból porodowy. Myśląc o własnym komforcie, a przede wszystkim o zdrowiu rodzącego się dziecka, przyszłe mamy poszukują takich metod, które będą i bezpieczne, i skuteczne. Co rekomendują eksperci z zakresu ginekologii i położnictwa? Stosowanie żelu położniczego Dianatal czy Natalis 1. Żel położniczy zaaplikowany już w pierwszej fazie porodu pozwala skutecznie zredukować dyskomfort i dolegliwości bólowe, istotnie skraca czas porodu, sprawia, że poród jest lżejszy, a dziecko rodzi się w lepszej kondycji. Jak to możliwe? Po zastosowaniu żelu położniczego w kanale rodnym tworzy się „warstwa poślizgowa”, dzięki  której zmniejsza się tarcie płodu o ściany kanału rodnego, a tym samym dziecko, pochwa, dno miednicy i narządy rodne mamy zyskują dodatkową ochronę - wyjaśniają eksperci.

Polecamy: Jak rozpoznać zbliżający się poród?

Po porodzie

Przygotowując się do porodu, warto podejść do niego kompleksowo. Oczywiste? Wcale nie. Okazuje się bowiem, że zdecydowana większość przyszłych mam nie sięga myślami poza moment przyjścia na świat maluszka. A to błąd. Świeżo upieczona mama musi borykać się z ogromem najrozmaitszych emocji, obaw i lęków, i z … bolącym ciałem. Aby sobie pomóc i szybko dojść do formy, ginekolodzy zalecają, aby do szpitalnej torby spakować  żel dopochwowy do stosowania w okresie poporodowym, np.  RepHresh czy też Natalis Phyto Ha. Żel dopochwowy szybko i wielokierunkowo przyspieszy proces gojenia się ran, nawilży oraz wspomoże odbudowę flory bakteryjnej pochwy.

Współczesne młode mamy chcą o porodzie wiedzieć wszystko. To bardzo dobry trend - chwalą lekarze, podkreślając, że im bardziej świadoma i przygotowana jest przyszła mama, tym łatwiejszy jest poród.

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Ćwiczenia - jak przygotować ciało do porodu?