Jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Boisz się, że trafisz do szpitala zbyt późno? Przeczytaj!
Jak poznać że zaczyna się poród fot. Fotolia

Ostatnie tygodnie ciąży bywają stresujące. Przyszła mama, zwłaszcza gdy ma rodzić po raz pierwszy, często boi się, czy trafi do szpitala w odpowiednim momencie. Tak naprawdę już po 36. tygodniu ciąży dziecko zwykle jest w pełni rozwinięte i może zechcieć przyjść na świat. Wiedząc o tym, kobiety pędzą na porodówkę, jak tylko pojawią się pierwsze skurcze.

Ten pośpiech nie jest jednak wskazany. W wielu przypadkach ciężarne odsyłane są do domów, ponieważ okazuje się, że skurcze, które mają, wcale nie oznaczają, że już zaczął się poród. Jak zatem rozpoznać ten właściwy moment i uniknąć stresu z wielokrotnym pojawianiem się w szpitalu w przeświadczeniu, że zaczął się już poród? Jest kilka znaczących symptomów. Sprawdźcie, jakich!


Jak poznać, że zaczyna się poród?

Jeśli pojawią się skurcze, bądź spokojna i cierpliwa. To wcale nie sygnał do natychmiastowego pojawienia się w szpitalu. Jechać tam powinnaś dopiero wówczas, gdy będziesz odczuwała silne skurcze porodowe, trwające około minuty i pojawiające się regularnie co ok. 5 minut przez minimum godzinę.

Jak jeszcze można przewidzieć, że zaczyna się poród?

Oto kilka wskazówek:

  • gdy pojawiają się skurcze, są na tyle silne, że trudno jest ci cokolwiek powiedzieć;
  • próbujesz zrelaksować się ciepłą kąpielą, ale skurcze zamiast ustępować, nasilają się;
  • zaczyna doskwierać ci ból pleców w odcinku krzyżowym;
  • czujesz, że odeszły ci wody płodowe;

Kiedy należy być w pogotowiu i oczekiwać, że poród wkrótce się zacznie?

Kiedy pojawią się u ciebie następujące sygnały, to znak, że poród najprawdopodobniej rozpocznie się w ciągu najbliższych 24 godzin. Musisz być zatem przygotowana, ale jeszcze nie wybieraj się do szpitala:

  • czujesz dziwne poddenerwowanie, a nawet stres - z jednej strony boisz się zbliżającego porodu, a z drugiej jesteś podekscytowana, że ten ważny moment już nastał;
  • zdecydowanie częściej oddajesz mocz i stolec - w ten sposób organizm oczyszcza się przed porodem;
  • z twojej pochwy wydziela się duża ilość zbitej masy śluzowej (tzw. czop śluzowy) - musi ona wydostać się na zewnątrz, by umożliwić otwarcie się pochwy na wyjście dziecka;

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o porodzie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)