POLECAMY

Jak odnaleźć się na porodówce

Nie masz pojęcia, jak będzie wyglądał poród w szpitalu? Zobacz trasę, którą odbędziesz - dzięki temu ominie cię jeden stres.
Jak odnaleźć się na porodówce fot. Panthermedia
Krok pierwszy - przyjęcie do szpitala

Skieruj się do izby przyjęć. Tam będzie czekać położna. Poprosi cię o dokumenty:

* dowód osobisty
* legitymację ubezpieczeniową (z aktualną pieczątką pracodawcy) lub inny dokument świadczący o tym, że jesteś ubezpieczona.
* komplet badań (grupa krwi, HBS, WR, karta ciąży, ostatnie ba­danie moczu, krwi, USG) – najlepiej na kilka tygodni przed terminem porodu włóż je do oddzielnej teczki.

Położna w izbie przyjęć może poprosić, byś przebrała się w koszulę i zmieniła obuwie. Jeszcze w domu warto zmyć lakier z paznokci. Dla lekarzy kolor płytki paznokciowej bywa ważną informacją o stanie zdrowia przyszłej mamy.

Krok drugi - badania

Po formalnościach położna cię zbada - zmierzy ciśnienie krwi, temperaturę ciała i określi postępu porodu (badanie na fotelu ginekologicznym). To właśnie wtedy zwykle zapada decyzja o przyjęciu na oddział. Położna będzie zadawać ci wiele pytań. Gdy skurcze będą zbyt dokuczliwe, poproś męża lub towarzyszącą ci osobę, by na nie odpowiadała. Jeśli okaże się, że nie musisz zostać w szpitalu, np. skurcze się wyciszą, zbada cię jeszcze lekarz. To on zdecyduje o odesłaniu cię do domu. Najpierw jednak zostanie zrobione badanie KTG lub USG. Może się zdarzyć, że po KTG pojawią się wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka. Wtedy bezpieczniej zostać w szpitalu na oddziale patologii ciąży.

Krok trzeci - lewatywa, golenie

Według Światowej Organizacji Zdrowia zabiegi te nie mają medycznego uzasadnienia, niestety, w niektórych polskich szpitalach wciąż się je wykonuje. Jeżeli uznasz, że łatwiej ci będzie utrzymać higienę po porodzie, możesz w domu ogo­lić okolicę krocza. Ale na golenie i lewatywę w izbie przyjęć nie musisz się zgodzić. Teraz położna zaprowadzi cię na blok porodowy.

Krok czwarty - blok porodowy

Tu odbędzie się poród i spędzisz dwie lub więcej godzin po narodzinach dziecka. Zajmą się tobą po­łożne i dyżurny lekarz ginekolog. Jeśli w sali porodowej jest kilka łóżek, obok two­jego stanie parawan. Ale najpierw możesz spacerować po korytarzu, aby złagodzić ból przy skurczach.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)