Indukcja porodu za pomocą cewnika Folley'a

Mam pytanie o indukowanie porodu za pomocą cewnika Folley'a.
Cewnik Folley'a
Mam pytanie o indukowanie porodu za pomocą cewnika Folley'a. Na czym polega ta metoda, czy jest bolesna i jak długo trzeba chodzić z cewnikiem? Mam niski próg bólu i bardzo się obawiam, a mam mieć indukowany poród właśnie w taki sposób. Pozdrawiam.

Agnieszka

Ja chyba nie znam odpowiedzi na pani pytanie. Cewnik Folley'a to „rurka połączona z workiem”, którą zakłada się do pęcherza moczowego - robi się to np. w przygotowaniu kobiety do zabiegu cięcia cesarskiego bo nie może wyjść do toalety podczas zabiegu operacyjnego. W czasie porodu naturalnego - jeżeli np. wypełniony moczem pęcherz utrudnia obniżanie się płodu w kanale rodnym - rodzącej poleca się oddać mocz w ubikacji, a jeśli nie może tego zrobić dokonuje się cewnikowania jałowym cewnikiem (nie zakłada się jej na stałe tylko na chwilę, aż wypłynie mocz). Technika indukcji porodu to wywołanie skurczów macicy przez podanie oksytocyny w kroplówce. Zdarza się również, że podaje się mniejszą dawkę oksytocyny (w zastrzyku), a nie we wlewie dożylnym. Niekiedy jeśli są spełnione pewne warunki można przebić pęcherz płodowy (pewna forma indukcji porodu). Mam prośbę – proszę opisać mi kiedyś tę metodę bo mnie o takiej metodzie nie uczyli. Może coś pani źle zrozumiała?

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/7 lat temu
Ja miałam w ten sposób wywoływany poród. O 10,30 załozono mi cewnik, który o 15 pękł i wypad. Jesli chodzi o dolegliwości to czułam tylko jakby lekkie rozpieranie wewnątrz. Skórczyki [prawie nie odczuwalne. O 19 urodzill sie moj Dzidzius, Moge powiedziec ze bole zaczełam odczuwac ok godziny 17 i to takie znosne, Tak naprawde silne bole to mialam ok godziny. Tak wiec z mojej perspektywy tą metode polecam:)
/8 lat temu
witam:) Mama pytanie. Poród już blisko, jestem w 38 tygodniu. Dziecko ma sporą głowę a ja jestem drobna. Czy grozi mi cięcie cesarskie np z powodu rozejścia się spojenia łonowego? Syn ma w obw główki 39 cm. Pozdrawiam
/8 lat temu
Witam. Ja miałam indukcję za pomogą cewnika. Na początku lekarz rozszerzył szyjkę macicy i założył bańkę cewnika. Po czym zamknął ujście szyjki i gumowy przewód wystający na zewnątrz naciągnął, aby bańka parła na wewnętrzną część szyjki i przykleił taśmą do uda. Powiedział ze bańka sama wypadnie, gdy rozwarcie wyniesie 4 cm. Czułam przy tym ból podobny do menstruacyjnego. Do tego dołożyli mi jeszcze kroplówkę z oksytocyną. Ale poród i tak trwał 12 godzin. Pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (3)