Hipnoza w walce z bólem porodowym

Wielu osobom słowo „hipnoza” kojarzy się z magią, szarlataństwem lub wzbudzającymi lęk eksperymentami estradowymi. Terminu „hipnoza” zaczęto używać w połowie XIX wieku. Jednak o możliwości oddziaływania człowieka na drugą osobę w pływania w ten sposób na jego zdrowie, wiedziano już w czasach starożytnych.
/ 03.06.2013 12:47

Wielu osobom słowo „hipnoza” kojarzy się z magią, szarlataństwem lub wzbudzającymi lęk eksperymentami estradowymi. Terminu „hipnoza” zaczęto używać w połowie XIX wieku. Jednak o możliwości oddziaływania człowieka na drugą osobę, wpływania w ten sposób na jego zdrowie, wiedziano już w czasach starożytnych. W Egipcie i Grecji istniały tzw. „świątynie snu”, w których leczono rozmaite schorzenia. Obecnie hipnozę również wykorzystuje się do walki z bólem. Człowiek boi się bólu i za wszelką cenę chciałby go uniknąć. Oczekiwanie na ból np. porodowy i koncentrowanie się na nim niestety wzmaga jego siłę. L. Wolberg twierdził „Ból może zostać na pewien czas wyłączony ze świadomości, kiedy uwaga jest odeń odwrócona..”. Dlatego też zwolennicy hipnoporodu coraz częściej zachęcają ciężarne do wyboru hipnozy jako formy łagodzenia bólu porodowego. Czym jest hipnoporód? Jakie są zalety hipnoporodu według jego zwolenników?

Hipnoza w walce z bólem porodowym

Fot. Depositphotos

Krótko o hipnozie…

Hipnoza to specyficzny stan psychiczny, który charakteryzuje się zwiększoną podatnością na sugestię. Niektóre osoby są niepodatne na sugestię. Oznacza to więc, że nie mogą skorzystać z hipnozy podczas porodu, bowiem i na nią nie są podatne.
Zwolennicy hipnoporodu twierdzą, że podczas porodu kobieta rodząca nie ma żadnych umiejętności i możliwości, których nie posiadałaby w stanie pełnej świadomości.
Ernest Hilgard stwierdził, że ludzie, którzy są podatni na hipnozę często zaangażowani są w parapsychologię. Dlatego przeciwnicy hipnozy jasno określają, że trans hipnotyczny jest drogą do doświadczeń okultystycznych.

Hipnoporód

To całkiem nowy sposób rodzenia w naszym kraju. W porodzie bierze udział hipnotyzer, który podaje rodzącej pewne instrukcje, a ona je wykonuje. W przygotowaniach do porodu jak i w trakcie porodu wykorzystuje się również autohipnozę. Polega ona na tym, że kobieta rodząca sama programuje swój umysł. Kobieta rodząca w hipnozie wbrew pozorom słyszy i odczuwa wszystko. Jednak jest w stanie kontrolować ciało i umysł. W momencie gdy rodząca przestanie stosować instrukcje hipnotyzera wychodzi ze stanu hipnozy.

Zwolennicy hipnoporodu wskazują wiele jego zalet. Położnik R. August, który przyjął 850 hipnoporodów, zauważył, że tylko 36 kobiet skorzystało z farmakologicznych środków przeciwbólowych. U 5 kobiet ciąże zakończono poprzez cięcie cesarskie. Korzyści jakie wynikają z hipnoporodu to:

  • zmniejszenie lęku przed porodem,
  • zmniejszenie stresu w trakcie porodu,
  • mniejsze ryzyko depresji poporodowej,
  • szybszy poród ze względu na zmniejszoną produkcję adrenaliny (hormon stresu),
  • świadome przeżywanie porodu,
  • brak konieczności stosowania farmakologicznych środków przeciwbólowych,
  • brak konieczności np. nacinania krocza podczas porodu.

Na tym etapie nikt nie mówi o zagrożeniach. Czy hipnoporód faktycznie ma tylko same zalety?

Źródło: "Spotkania z podświadomością-hipnoza werbalna i biostymulacja" M. Szulc, "Hipnoza i hipnoterapia" L. Gapik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)