Higiena w połogu

Połóg to czas, w którym organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Zaczyna się z chwilą urodzenia łożyska, trwa zwykle sześć tygodni. W tym okresie cofają się zmiany ciążowe w obrębie narządu rodnego.
/ 29.06.2007 00:33
Połóg to czas, w którym organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Zaczyna się z chwilą urodzenia łożyska, trwa zwykle sześć tygodni. W tym okresie cofają się zmiany ciążowe w obrębie narządu rodnego. Organizm nie tylko regeneruje się i wraca do stanu sprzed ciąży i porodu, ale także podejmuje nowe funkcje związane z karmieniem dziecka.

W połogu goją się rany poporodowe macicy, powstałe po odklejeniu się łożyska, a sama macica kurczy się, by osiągnąć rozmiar sprzed ciąży. Pojawiają się tzw. odchody połogowe (lochia). Przez pierwsze dwa tygodnie przypominają obfitą miesiączkę. Krwawienie stopniowo zanika, pod koniec drugiego tygodnia od porodu odchody są brudnożółte, zaś tydzień później – szarawe. Zawierają one nie tylko krew i fragmenty tkanek, także bardzo dużo groźnych drobnoustrojów.

Higiena krocza po porodzie jest szczególnie ważna, zwłaszcza gdy było nacięte, pęknięte lub zszywane. Dzięki prawidłowej higienie intymnej zapobiegamy ewentualnym zakażeniom. Najlepsze jest podmywanie bieżącą wodą, płynem do higieny intymnej i osuszanie jednorazowym papierowym ręcznikiem albo suszarką do włosów. Nie należy stosować gąbek, czy zwykłych ręczników, gdyż mogą w nich rozwijać się bakterie. Mycie zaczynaj od wzgórka łonowego w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie. Krocze należy podmywać jak najczęściej, nawet po każdej wizycie w toalecie.

Równie ważne jest noszenie odpowiedniej bielizny. Nie powinna być ona zbyt obcisła. Powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana. W czasie połogu nie można stosować tamponów dopochwowych. Najlepsze są podpaski poporodowe.