Higiena w czasie ciąży

W ciąży stosunkowo często zdarzają się zakażenia ze względu na fakt, że w tym czasie następują zmiany hormonalne, które zmieniają pH pochwy na zasadowe, co sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.
/ 12.05.2007 11:44

W ciąży stosunkowo często zdarzają się zakażenia ze względu na fakt, że w tym czasie następują zmiany hormonalne, które zmieniają pH pochwy na zasadowe, co sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

Okolice intymne w ciąży powinny więc profilaktycznie być utrzymywane w szczególnej czystości. Kąpiele w wannie dla kobiet w ciąży są szczególnie niewskazane. Woda wraz z bakteriami może przedostać się do pochwy i szyjki macicy i wywołać zakażenie - które w swym przebiegu będzie bardzo niebezpieczne dla płodu. Do podmywania można natomiast stosować płyny do higieny intymnej - te same, których używałyśmy dotychczas.

Po kąpieli powinno się używać różne kosmetyki. Powinno się natrzeć ciało kremem, balsamem lub olejkiem. Należy pamiętać aby kosmetyki były przeznaczone dla kobiet w ciąży ewentualnie taki kosmetyki, które nie zaszkodzą maluszkowi.

Bielizna powinna być z delikatnej bawełny i zmieniana codziennie. Jeśli w miejscach intymnych czujesz się nieświeżo należy się myć dwa - trzy razy na dzień czystą wodą. Podczas używania wkładek, należy je zmieniać kilka razy dziennie.

Również ważna jest higiena jamy ustnej. Kobieta w okresie ciąży jesteś bardziej narażona na ryzyko próchnicy oraz stany zapalne dziąseł i przyzębia. Zęby należy myć co najmniej 2-3 razy dziennie po posiłkach. Jamę ustną zaleca się płukać letnią wodą z dodatkiem soli, naparu z rumianku lub szałwii. Będąc w 3 i 7 miesiącu ciąży powinno się odbyć wizytę u dentysty.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/25.07.2014 07:18
Ja zawsze używałam mydła antybakteryjnego, odkąd jestem w ciąży hmm też stosuję ale mam pewne obawy, Można stosować, czy nie można??
/25.10.2015 15:06
nie wierzę, naprawdę używasz mydła do higieny w ciąży? To tak cudowny i wyjątkowy stan dla kobiety. Proponuję kupić odpowiednio do tego przeznaczony kosmetyk. Ja używam lacibios femina pregna, który jest idealny dla nas, kobiet w ciąży.
/22.01.2014 14:15
to fakt że w ciąży zmienia się ph i łatwiej o infekcję,mnie ciągle coś swedziało, szczypało itp.Choć z wymazu nic nie wychodziło. Dlazłagodzenia smarowąłam się provag żelem i zakładąłam probiotyki dopochwowe.Jak już swędzenie było mocniejsze to smarowałam clotrimazolem i szłam na konsultację.
POKAŻ KOMENTARZE (6)