Fazy laktacji

Jedna z wielu matczynych czynności to podanie noworodkowi pokarmu. Karmienie piersią przynosi korzyści dla dziecka i jego mamy.
/ 02.07.2012 06:25

Jedna z wielu matczynych czynności to podanie noworodkowi pokarmu. Karmienie piersią przynosi korzyści dla dziecka i jego mamy. Mimo tego, że karmienie piersią jest naturalnym procesem, nie zawsze łatwo przychodzi mamom i ich dzieciom. Na początku mama stosuje metodę prób i błędów ale po pewnym czasie pokonuje problemy związane z karmieniem.

Drogie mamy pamiętajcie o tym, że mleko modyfikowane nigdy nie będzie porównywalne z pokarmem kobiecym. Sztuczna mieszanka pachnie inaczej, wygląda i smakuje inaczej. Dlatego w okresie ciąży natura przygotowuje piersi do karmienia naturalnego.

Fazy laktacji

Proces laktacji obejmuje 5 faz.

Mammogeneza
Jest to czas tworzenia gruczołu piersiowego.

Laktogeneza
Czas przygotowania gruczołu piersiowego do produkcji mleka. Pod wpływem działania estrogenów przewody mleczne w piersiach powiększają się w czasie trwania ciąży. Pozostałe zmiany w obrębie piersi to zwiększone ukrwienie, które powoduje uwidocznienie niebieskich żyłek. Obwódka brodawki sutkowej ciemnieje. Pojawiają się na niej małe grudki tzw. gruczoły Montgomery,ego. W okresie ciąży wydzielanie mleka hamują łożyskowe hormony steroidowe. Zdarza się, że z piersi kobiety ciężarnej wypływa kilka kropel siary.

Galaktogeneza
Wywołanie wytwarzania mleka w komórkach gruczołowych. Po urodzeniu łożyska w komórkach wydzielniczych następuje wytwarzanie mleka. Dlatego tak istotne jest przystawienie noworodka do piersi tuż po porodzie. Takie postępowanie wzmaga wydzielanie mleka.

Galaktopoeza
Na utrzymanie wydzielania mleka w połogu duży wpływ ma ssanie brodawki piersiowej. Wywołuje to odruch nerwowy w przysadce. Odruch ten jest przyczyną:

  • ciągłego wydzielania prolaktyny (dzięki temu nabłonek wydzielniczy jest pobudzany do wydzielania mleka),
  • zwiększonego wydzielania oksytocyny. Skutkiem tego są skurcze macicy. Dobra wiadomość dla mam karmiących brzmi” Karmienie piersią przyśpiesza zwijanie macicy”.

Galaktokineza
Wydzielana oksytocyna powoduje kurczenie mięsni gładkich ścian pęcherzyków wydzielniczych i dróg wyprowadzających. Wówczas mleko jest wyciskane z piersi.

Decydujące znaczenie dla utrzymania laktacji ma częste i prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Gdy mama odstawia dziecko od piersi lub nie opróżnia ono piersi z mleka może doprowadzi tym do zaniku gruczołów a tym samym do zaniku wydzielania mleka. Wynika z tego, że mamy karmiące nie powinny „tworzyć rezerwy pokarmu” poprzez rzadsze przystawianie dziecka do piersi. Bowiem takie działanie ogranicza ilośc wytwarzanego mleka.

Karm często i sprawdzaj czy dziecko prawidłowo ssie - to klucz do efektywnego karmienia piersią.

Zobacz:

Karmienie naturalne,

Karmienie piersią-trudna sztuka,

Za mało pokarmu

Źródło:

"Położnictwo praktyczne i operacje położnicze" J.W. Dudenhausen, W. Pschyrembel

"Odkrywam macierzyństwo" dr Preeti Agrawal