Fazy laktacji

Jedna z wielu matczynych czynności to podanie noworodkowi pokarmu. Karmienie piersią przynosi korzyści dla dziecka i jego mamy.

Jedna z wielu matczynych czynności to podanie noworodkowi pokarmu. Karmienie piersią przynosi korzyści dla dziecka i jego mamy. Mimo tego, że karmienie piersią jest naturalnym procesem, nie zawsze łatwo przychodzi mamom i ich dzieciom. Na początku mama stosuje metodę prób i błędów ale po pewnym czasie pokonuje problemy związane z karmieniem.

Drogie mamy pamiętajcie o tym, że mleko modyfikowane nigdy nie będzie porównywalne z pokarmem kobiecym. Sztuczna mieszanka pachnie inaczej, wygląda i smakuje inaczej. Dlatego w okresie ciąży natura przygotowuje piersi do karmienia naturalnego.

Fazy laktacji

Proces laktacji obejmuje 5 faz.

Mammogeneza
Jest to czas tworzenia gruczołu piersiowego.

Laktogeneza
Czas przygotowania gruczołu piersiowego do produkcji mleka. Pod wpływem działania estrogenów przewody mleczne w piersiach powiększają się w czasie trwania ciąży. Pozostałe zmiany w obrębie piersi to zwiększone ukrwienie, które powoduje uwidocznienie niebieskich żyłek. Obwódka brodawki sutkowej ciemnieje. Pojawiają się na niej małe grudki tzw. gruczoły Montgomery,ego. W okresie ciąży wydzielanie mleka hamują łożyskowe hormony steroidowe. Zdarza się, że z piersi kobiety ciężarnej wypływa kilka kropel siary.

Galaktogeneza
Wywołanie wytwarzania mleka w komórkach gruczołowych. Po urodzeniu łożyska w komórkach wydzielniczych następuje wytwarzanie mleka. Dlatego tak istotne jest przystawienie noworodka do piersi tuż po porodzie. Takie postępowanie wzmaga wydzielanie mleka.

Galaktopoeza
Na utrzymanie wydzielania mleka w połogu duży wpływ ma ssanie brodawki piersiowej. Wywołuje to odruch nerwowy w przysadce. Odruch ten jest przyczyną:

  • ciągłego wydzielania prolaktyny (dzięki temu nabłonek wydzielniczy jest pobudzany do wydzielania mleka),
  • zwiększonego wydzielania oksytocyny. Skutkiem tego są skurcze macicy. Dobra wiadomość dla mam karmiących brzmi” Karmienie piersią przyśpiesza zwijanie macicy”.

Galaktokineza
Wydzielana oksytocyna powoduje kurczenie mięsni gładkich ścian pęcherzyków wydzielniczych i dróg wyprowadzających. Wówczas mleko jest wyciskane z piersi.

Decydujące znaczenie dla utrzymania laktacji ma częste i prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Gdy mama odstawia dziecko od piersi lub nie opróżnia ono piersi z mleka może doprowadzi tym do zaniku gruczołów a tym samym do zaniku wydzielania mleka. Wynika z tego, że mamy karmiące nie powinny „tworzyć rezerwy pokarmu” poprzez rzadsze przystawianie dziecka do piersi. Bowiem takie działanie ogranicza ilośc wytwarzanego mleka.

Karm często i sprawdzaj czy dziecko prawidłowo ssie - to klucz do efektywnego karmienia piersią.

Zobacz:

Karmienie naturalne,

Karmienie piersią-trudna sztuka,

Za mało pokarmu

Źródło:

"Położnictwo praktyczne i operacje położnicze" J.W. Dudenhausen, W. Pschyrembel

"Odkrywam macierzyństwo" dr Preeti Agrawal

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
No ten slod jeczmienny sie tu najlepiej sprawdza. Tylko nie daj sie namowic na karmi bo to jednak piwo ktore zawiera jakis procent alkoholu. maly bo maly ale jednak
/2 lata temu
Femaltiker to taki proszek na bazie słodu jęczmiennego. Rozpuszcza go w mleku i pijesz dwa razy dziennie. Generalnie większość dziewczyn mówi że pomaga ale ja kojarzę go tylko ze słyszenia bo sama problemów z laktacją nie miałam
/2 lata temu
właśnie sama szukam teraz sposobów na to żeby jakoś wspomóc laktację ale nie za bardzo mi idzie. O co chodzi z tym femaltikerem? To jakaś herbatka?
POKAŻ KOMENTARZE (1)