FAUCS to nowy sposób na poród fot. Adobe Stock

FAUCS to zupełnie nowy sposób na poród. Już wkrótce może zastąpić cesarskie cięcie

Na czym polega ta metoda i czym różni się od tradycyjnej „cesarki”? Czy jest bezpieczna dla matki i dziecka?
/ 22.04.2020 12:02
FAUCS to nowy sposób na poród fot. Adobe Stock

Do tej pory większość porodów w Polsce odbywała się na dwa sposoby. Albo metodą naturalną, albo poprzez operację cesarskiego cięcia. I chociaż mity wokół tej drugiej zaczynają słabnąć, wciąż uznawana jest za jedną z bardziej skomplikowanych operacji, które mogą nieść ze sobą ryzyko poważnych powikłań. Właśnie tutaj pojawia się metoda FAUCS

Co to jest poród FAUCS?

To poród brzuszny, inaczej nazywany porodem francuskim. Jego popularność zaczęła zwiększać się stosunkowo niedawno i wciąż uznawany jest za pewien ewenement. Niewiele szpitali podejmuje się przeprowadzenia FAUCS. W Polsce zajmuje się tym tylko jedna placówka, a jest nią Szpital Wojewódzki w Olsztynie.

Poród francuski jest odmianą cięcia cesarskiego. Jest to również poród, przy którym wykorzystujmy nacięcie skóry brzucha, natomiast drugi etap tego cięcia cesarskiego jest nieco inny od tradycyjnego. Korzystamy z fizjologicznej współpracy z mamą w postaci wykorzystania parcia i rodzenia główki, naśladując niejako poród naturalny – powiedział dr n. med. Tomasz Waśniewski w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”

Zabieg ten potocznie określany jest jako „cesarka” mniej bolesna niż tradycyjna oraz pozwalająca rodzącej szybciej wrócić do sprawności. Niesie ze sobą mniejsze ryzyko uszkodzenia narządów płciowych kobiety, jednocześnie zapewniając dziecku odporność, dzięki wykorzystaniu części porodu naturalnego.

Lekarz wyjaśnił, że w FAUCS nacięcie macicy jest znacznie mniejsze. Dziecko pojawia się na świecie wolniej i stopniowo, a nie w jednym momencie tak jak przy klasycznym CC. Jest to możliwe dzięki naturalnemu parciu, które ciężarna kobieta wywołuje przy pomocy specjalnego gwizdka. 

Gdzie powstała metoda FAUCS?

Metoda porodu brzusznego pojawiła się we Francji i Izraelu, gdzie cieszy się największą popularnością. Dr Tomasz Waśniewski uczestniczył w Światowym Kongresie Ginekologów i Położników w Rio de Janeiro, gdzie wziął udział w sesji organizowanej przez specjalistów tego rodzaju cięć cesarskich. Dzięki nowo nabytej przez niego wiedzy w szpitalu w Olsztynie metodą FAUCS rodziło już 12 kobiet. 

Zobacz więcej newsów, które mogą cię zainteresować: