Etapy zapłodnienia, czyli kiedy poczęcie jest zakończone

Podczas stosunku, zostaje uwolnionych z penisa ponad 500 milionów plemników! Wydzielają one enzym, który rozpuszcza powłokę komórki jajowej, żeby ułatwić dotarcie do jej wnętrza. Kiedy jeden z plemników znajdzie się w środku, żaden inny nie może się już tam przedostać.
/ 11.09.2006 13:23

Podczas stosunku, zostaje uwolnionych z penisa ponad 500 milionów plemników!

Wydzielają one enzym, który rozpuszcza powłokę komórki jajowej, żeby ułatwić dotarcie do jej wnętrza.

Kiedy jeden z plemników znajdzie się w środku, żaden inny nie może się już tam przedostać. Zapłodniona komórka jajowa zwana zygotą, ma 46 chromosomów: 23 z plemnika i 23 z komórki jajowej!

  • Półtora dnia po zapłodnieniu komórka jajowa dzieli się na dwie połączone komórki i jest to pierwszy z wielu podziałów, które tworzą biliony komórek w ciele niemowlaka.
  • Dwa dni po zapłodnieniu trwa droga w dół macicy*. Następuje drugi podział, po którym są już 4 komórki. Od tej chwili będą się one dzielić dwa razy dziennie!
  • Trzy dni po zapłodnieniu, na skutek podziałów powstają 64 oddzielne komórki. Taką ich grupę nazywamy morulą. Nie jest ona większa od kropki na końcu tego zdania. Przesuwa się ona jajowodem i przez następne 24 godziny nie uda się jej jeszcze dotrzeć do macicy.
  • Tydzień po zapłodnieniu w środku grupy komórek pojawia się wgłębienie, które nazywa się blastocystą. Przez 2, 3 dni unosi się ona w macicy i następnie osadza na ściance. Kiedy blastocysta zagnieździ się już na dobre, zapłodnienie czyli poczęcie jest ZAKOŃCZONE!

* macica ma około 10 cm długości i 8 cm szerokości - w czasie ciąży powiększa ona swoją pojemność i masę mięśniową do około 38 cm długości i 25 cm szerokości

Zobacz:

Na czym polega proces poczęcia?