Drugie cięcie cesarskie

Pierwszy poród miałam 4 lata temu przez cesarkę, bo nie było postępu w rodzeniu. I mam pytanie, czy drugi też będzie przez cesarkę? Dodam jeszcze, że mam wadę wzroku czyli widzę tylko na jedno oko, a na drugie oko prawie wcale.
/ 13.11.2008 15:28
Drugie cięcie cesarskie

Pierwszy poród miałam 4 lata temu przez cesarkę, bo nie było postępu w rodzeniu. I mam pytanie, czy drugi też będzie przez cesarkę? Dodam jeszcze, że mam wadę wzroku czyli widzę tylko na jedno oko, a na drugie oko prawie wcale. Proszę o odpowiedź.

Bogna

To, że pierwsza ciąża zakończyła się przez cięcie cesarskie nie oznacza, że obecna ciąża też musi zakończyć się cesarką. Brak postępu porodu nie jest bezwzględnym wskazaniem do cięcia cesarskiego. Ponieważ różne mogły być jego przyczyny np. słaba czynność skurczowa macicy, a nie powiedziane, że teraz też wystąpią słabe skurcze itp. Mimo to myślę, że lekarz prowadzący weźmie to pod uwagę. A co do wady wzroku, konieczna jest konsultacja okulistyczna - po to, aby poznać zdanie okulisty na temat sposobu porodu (duża wada wzroku jest pewnym wskazaniem do cięcia cesarskiego).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna