POLECAMY

Drugi okres porodu – czego możemy się spodziewać?

Przetrwanie pierwszego okresu porodu może wydawać się wiecznością, lecz to II okres wymaga od nas największej siły i wytrwałości. Wynagrodzeniem wszelkich cierpień, bólu i niedogodności jest usłyszenie płaczu dziecka. Możliwość przytulenia maleństwa do swojej piersi - Bezcenna.
Drugi okres porodu – czego możemy się spodziewać?

Drugi okres porodu rozpoczyna się z chwilą uzyskania przez szyjkę macicy pełnego rozwarcia oraz wstawieniem się główki płodu do kanału rodnego. Wówczas dziecko zaczyna opuszczać macicę przez drogę utworzoną z miednicy i tkanek miękkich dróg rodnych kobiety. Skurcze macicy stają się coraz częstsze i silniejsze. II okres porodu kończy się z chwilą przyjścia noworodka na świat i przecięcia pępowiny.

Przyj, przyj, przyj

Gdy główka dziecka zbliża się do wyjścia z kanału rodnego, rozpoczynają się tzw. skurcze parte. Dopiero w tym momencie kobieta powinna wspomagać skurcze macicy poprzez napinanie mięśni brzucha. Zbyt wczesne parcie może wydłużyć poród i zagrażać dziecku. Aby poród przebiegał sprawnie, parcie należy rozpocząć, gdy jest pełne rozwarcie, odpłynęły wody płodowe a główka płodu znajduje się u wyjścia z kanału rodnego (na dnie miednicy). Od tego momentu już tylko minuty dzielą nas od zobaczenia noworodka.

Polecamy: Twój mężczyzna przy porodzie

Widzę główkę

Gdy pojawią się skurcze parte, płód sprawnie opuszcza ciało matki (wspomagany przez nią kurczeniem mięśni brzucha). Najpierw wychodzi główka. Jeżeli zbyt mocno naciąga tkanki matki, właśnie w tym momencie wykonuje się nacięcie krocza. Chroni to kobietę przed groźnym powikłaniem, jakim jest pęknięcie. Nacięcie krocza nie jest bolesne. Kobiety nie zauważają momentu wykonania zabiegu.

Po urodzeniu główki pojawiają się barki. Ostatnie wychodzą pośladki i kończyny dolne. Wówczas po kilku chwilach dobiega do nas pierwszy płacz dziecka.
To chwila, na którą tak długo czekałyśmy. Upragniona, niezapomniana, wyczekiwana. Wszystko inne przestaje mieć znaczenie. W końcu, po 9 miesiącach możemy ujrzeć nasze szczęście, dotknąć, przytulić.

Ostatnim etapem II okresu porodu jest przecięcie pępowiny. Potem dziecko zostaje położone na piersiach matki, a następnie zabrane na chwilę do badania pediatrycznego. Ta część porodu przebiega znacznie szybciej niż pierwsza. U kobiet rodzących po raz pierwszy trwa zazwyczaj 1-2 godziny. U doświadczonych mam nie zajmuje dłużej niż 30 minut do 1 godziny.

Opieka medyczna

Gdy zaczyna się II okres porodu, położna pomaga wybrać kobiecie najdogodniejszą pozycję (zwykle leżącą na plecach). Teraz tętno płodu należy mierzyć po każdym skurczu. W praktyce przeważnie oznacza to podłączenie na stałe głowicy KTG (rejestrującej akcję serca i skurcze macicy) do brzucha mamy. To niezwykle istotna czynność, ponieważ sprawdza, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Jeżeli pojawiają się duże spadki tętna, zwykle przyspiesza się poród za pomocą kleszczy lub próżnociągu.

Czytaj również: Jak wygląda rutynowa opieka nad noworodkiem w szpitalu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)