POLECAMY

Dlaczego szkoła rodzenia?

Prawdą jest, że rodzenie jest czynnością naturalną , ale rozwój medycyny oraz przemiany kulturowe sprawiły, że naturalnego porodu uczymy się od nowa.

Prawdą jest, że rodzenie jest czynnością naturalną , ale rozwój medycyny oraz przemiany kulturowe sprawiły, że naturalnego porodu uczymy się od nowa. Wiemy dobrze, ze instynkt u współczesnej kobiety został nieco zagłuszony (potwierdzają to również lekarze i położne).

Wiedzy o naturalnym porodzie (np.o  sposobach rodzenia), ciężarnej nie przekaże jej mama, gdyż rodziła w innych warunkach. W czasie edukacji szkolnej też nikt nie wgłębia się w tajniki porodu naturalnego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zajęć w szkole rodzenia.

Dlaczego szkoła rodzenia?

Czym kierować się przy wyborze szkoły rodzenia?

Warto sprawdzić, jak daleko znajduje się ona od miejsca zamieszkania. Kolejna ważna sprawa to zapoznanie się z programem szkoły rodzenia. Ciężarna powinna uzyskać informacje o osobach prowadzących zajęcia. Dobrze jeśli są to ludzie z doświadczeniem zawodowym. Najczęściej zajęcia prowadzą lekarze, położne, psychologowie oraz rehabilitanci zajmujący się specjalistyczną gimnastyką. Warto skorzystać z usług szkoły, która prowadzona jest przy szpitalu. Przyszli rodzice uzyskają wówczas informacje, które będą spójne z wymaganiami danej placówki, zachowaniem personelu oraz ogólnymi warunkami panującymi w szpitalu. W ramach zajęć w szkole rodzenia przy szpitalu najczęściej można obejrzeć salę porodową i poznać urządzenia, które się w niej znajdują.

Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się pod koniec drugiego trymestru lub na początku trzeciego trymestru. Nawet jeśli zajęcia trwają tylko sześć tygodni (zazwyczaj od 6. do 12. tygodni), to warto je odbyć wcześniej, tak aby nie kończyły się tuż przed terminem porodu.

Przygotowanie fizyczne do porodu i wsparcie psychiczne to podstawowe zalety uczęszczania do szkoły rodzenia. Zajęcia w szkole rodzenia podzielone są na dwie części: teoretyczna,
i treningowa.
Pierwszy blok obejmuje wiedzę o:

  • przebiegu ciąży,
  • prawidłowej diecie,
  • dolegliwościach w poszczególnych trymestrach ciąży,
  • zmianach w psychice ciężarnej kobiety.

Oddzielny blok informacyjny dotyczy samego porodu. Położna szczegółowo omawia poszczególne fazy porodu i to, co wówczas dzieje się z kobietą.

Część treningowa obejmuje:

  • ćwiczenia oddychania w czasie porodu,
  • pozycje w porodzie aktywnym,
  • karmienie piersią,
  • przewijanie maluszka,
  • ubieranie niemowlęcia, 
  • kąpiel niemowlęcia.

Ta część jest bardzo chwalona zwłaszcza przez przyszłych tatusiów, którzy po takim kursie potrafią doskonale opiekować się maleństwem, nie obawiają się go wziąć na ręce lub wykąpać. Mają również dobry kontakt psychiczny z dzieckiem. Potrafią wspierać kobietę np. wtedy, gdy chce odstawić malca od piersi z powodu poranionych brodawek.

Na zajęcia do szkoły rodzenia często są zapraszani rodzice, którzy ukończyli tę szkołę i wspólnie rodzili dziecko. Dzielą się swoimi doświadczeniami z sali porodowej. Często udzielają praktycznych porad. Nierzadko demonstrują pozycje, które w szczególny sposób pomogły podczas porodu. Takie wspomnienia i rady są bardzo cenne i stanowią duże wsparcie psychiczne.
 

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 lat temu
warto obejrzyj tę stronę
/8 lat temu
Chodzę z mężem na zajęcia do szkoły rodzenia i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Nie spodziewałam się, że tak dużo nowych i użytecznych informacji otrzymamy. Szkoła jest świetnym rozwiązaniem dla tatusiów, wtedy zazwyczaj po raz pierwszy dowiadują się o tym jaki wpływ ciąża ma na zdrowie i samopoczucie kobiety. Kiedy położna opowiadała o porodzie wielu przyszłych tatusiów zrozumiało jaki to wysiłek i ból, oraz jaka będzie ich rola w trakcie porodu. Polecam wszystkim przyszłym rodzicom, warto!
/8 lat temu
Jestem w 15 tyg. ciązy i własnie zamierzam wspólnie z mężem zapisać sie do szkoły rodzenia. Uważam, że to swietna okazja nauczyczyć sie, jak pielęgnować maluszka a także doskonała lekcja miłości dla całej naszej trójki...