Karmienie dziecka piersią

Czym jest nadmiar pokarmu w piersiach?

Masz problemy z nadmierną laktacją? Nadmiar pokarmu w piersiach to częsty problem młodych mam. Sprawdź, jak należy postępować w przypadku nadmiaru pokarmu w piersiach.
/ 28.09.2012 13:38
Karmienie dziecka piersią

Nadmiar pokarmu w piersiach, inaczej nawał pokarmu, to nagłe zwiększenie ilości mleka w piersiach pojawiające się w 2.-4. dobie po porodzie. Jest to stan fizjologiczny, a nie chorobowy, i może pojawić się u prawie każdej młodej mamy. Nawał pokarmu może objawiać się wzmożonym napięciem piersi, jednak temperatura ciała matki powinna być w normie. W większości przypadków karmiące mamy nie mają problemu z wypływem pokarmu.

Co robić, gdy w piersiach jest nadmiar pokarmu?

Polecamy: Karmienie piersią - problemy

Gdy w piersiach pojawi się nadmiar pokarmu, należy zastosować kilka poniższych zaleceń, aby nie doprowadzić do powstania obrzęku, zastoju czy zapalenia piersi.

  • Przede wszystkim należy regularnie opróżniać piersi, czyli możliwie często przystawiać dziecko do piersi (ok. 8-12 karmień na dobę); bardzo ważne są karmienia nocne.
  • Jeśli dziecko nie jest wstanie zjeść tak dużych ilości mleka, należy odciągnąć z piersi (ręcznie lub laktatorem) niewielką ilość mleka (do momentu poczucia ulgi). Najlepiej zrobić to gdy mama czuje, że pomimo przystawienia dziecka do piersi nadal są one ciężkie i czuje dyskomfort.
  • Jeśli dziecko ma problemy z ssaniem lub często zasypia podczas karmienia, należy go aktywizować, np. delikatnie dotykając palcem jego podniebienia. W ten sposób wywołamy u niego odruch ssania. Warto też sprawdzić, czy problemy ze ssaniem malucha, nie są związane z niewłaściwym wyglądem piersi – napięcie w piersiach może naciągać brodawkę wraz z otoczką. Jeśli tak się stało, warto przygotować brodawkę do karmienia, na przykład delikatnie ją masując. Nie należy wykonywać żadnych czynności, które sprawiają ból (żadnego ugniatania, naciągania itp.)
  • Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przystawiamy dziecko do piersi. Podczas karmienia należy zadbać o wygodną pozycję (może być siedząca lub leżąca; dziecko powinno być karmione w pozycji brzuch do brzucha). Pomocne mogą się również okazać poduszki lub specjalny rogal do karmienia. Brodawką należy delikatnie pogładzić dziecko po policzku – maluszek powinien otworzyć buzię i odwrócić główkę w stronę piersi. W ustach malucha powinna znaleźć się pierś wraz z otoczką. Gdy dziecko prawidłowo ssie, słychać charakterystyczne postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeżeli dziecko chwyci jedynie brodawkę, ssanie nie będzie przynosiło efektów, a brodawka może być podrażniona i bolesna. Podczas karmienia należy podawać maluchowi na zmianę jedną i drugą pierś. Jeśli mimo to w piersiach jest zbyt dużo pokarmu, należy po karmieniu odciągnąć niewielką ilość mleka (do uczucia ulgi).
  • Jeśli napięcie piersi jest odczuwane przez mamę jako dyskomfort, może ona po każdym karmieniu stosować zimne okłady (na około 30 minut) oraz pić napar z szałwi lub mięty 1-2 saszetki dziennie przez 1-2 dni.
  • Podczas nawału pokarmu pod żadnym pozorem nie należy ograniczać ilości wypijanych płynów – należy zapewnić organizmowi prawidłową podaż płynów, czyli około 2,5-3 litrów dziennie.
  • Jeśli dziecko nie jest karmione z piersi, należy regularnie odciągać pokarm minimum 8 razy na dobę

Nadmiar pokarmu - nie wpadaj w panikę!

Nie należy bać się nawału pokarmu, gdyż jest on pozytywnym wskaźnikiem laktacji. Najważniejsze jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami fachowców z poradni laktacyjnej (takie porady powinny być przekazane w szpitalu w pierwszych dobach po porodzie lub w szkołach rodzenia). Gdy sytuacja się pogorszy (pojawi się zastój pokarmu, stan zapalny lub piersi będą obrzmiałe), należy zwrócić się o pomoc do specjalisty w poradni laktacyjnej.

Polecamy: Kiedy stan zdrowia wyklucza karmienie?

Bądź czujna!

Tak jak pisałam wcześniej, nadmiar pokarmu w piersiach to stan fizjologiczny. Jednak czasem mogą pojawić się niepokojące objawy sugerujące choroby związane z nadprodukcją mleka. Samoistna nadmierna produkcja mleka jest typowym objawem zespołu nadprodukcji pokarmu. Piersi szybko się napełniają mlekiem, wzrasta ryzyko zastoju i zapalenia, dziecko krztusi się pokarmem, ma pieniste stolce oraz problemy oddechowe w wyniku powtarzających się zachłyśnięć mlekiem i przedostania się go do dróg oddechowych. W takich sytuacjach, jak najszybciej należy się zgłosić do poradni laktacyjnej bądź lekarza.

Autor: Katarzyna Kowalska, doradca laktacyjny, wykładowca DoulaSERVICE

Zobacz także: Które leki są szkodliwe podczas karmienia?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)