Czy gimnastykować się w czasie ciąży?

Sprawność fizyczna ma znaczenie na każdym etapie życia, a już tym bardziej w tak ważnym okresie, jakim jest ciąża, choć zapewne nie jest to odpowiedni czas na nadrabianie zaległości.
/ 17.06.2008 13:44

Sprawność fizyczna ma znaczenie na każdym etapie życia, a już tym bardziej w tak ważnym okresie, jakim jest ciąża, choć zapewne nie jest to odpowiedni czas na nadrabianie zaległości. Czy gimnastykować się w czasie ciąży?

Istnieją liczne doniesienia wskazujące, że kobiety ćwiczące przechodzą szybciej przez poszczególne etapy porodu, szybciej postępuje u nich także rozwieranie szyjki macicy oraz odczuwają mniejszą bolesność skurczów partych. Czas hospitalizacji poporodowej jest krótszy. Również w okresie połogu widoczny jest pozytywny wpływ wysiłku fizycznego podczas ciąży. Kobiety, które ćwiczyły w tym okresie szybciej odzyskują sprawność fizyczną i równowagę psychiczną. Ponadto w następstwie lepszego ukrwienia gruczołów piersiowych laktacja występuje u nich wcześniej i dłużej się utrzymuje w porównaniu z kobietami niećwiczącymi. U zdrowej kobiety w ciąży fizjologicznej nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych o niskiej intensywności.

Przeciwwskazaniami do stosowania ćwiczeń fizycznych są:

  • krwawienia w ciąży
  • nadciśnienie
  • cukrzyca
  • niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia
  • zapalenie nerek w ciąży
  • infekcje


Najlepszą dyscypliną "ciążową" jest pływanie, ponieważ odciąża zmęczony kręgosłup i pozwala przy tym zwiększyć wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku. Najkorzystniej wpływa na kondycję w ciąży: pływanie na plecach i stylem klasycznym czyli tzw. żabką.

Zalecane są również w ciąży łagodne ćwiczenia rozciągające, które przy okazji zwiększają ruchliwość stawów, poprawiają krążenie i pogłębiają oddech. Lekarze zaznaczają, że w przypadku nasilającego się podczas ćwiczeń uczucia zmęczenia, bólu w dole brzucha lub okolicy łonowej, krwawienia, ostrej duszności należy zaprzestać gimnastyki. W takich wypadkach należy również skontaktować się z lekarzem ginekologiem.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/13.01.2011 09:00
Oczywicie ze tak.Moja przyjaciółka chodzi na zajecia-Aktywne 9mc do studia Jestem na Ochocie.Jest bardzo zadowolona a aktywność w ciązy jest bardzo wazna.