POLECAMY

Czwarty okres porodu – czego możemy się spodziewać?

Czwarty okres porodu to czas ścisłego nadzoru nad świeżo upieczoną mamą. Trzeba się upewnić, że podczas porodu nie doszło do żadnych powikłań.
Czwarty okres porodu – czego możemy się spodziewać?

Opieka medyczna

Bardzo ważnym elementem IV okresu porodu jest sprawdzenie stanu okolic intymnych. Jeżeli krocze zostało nacięte podczas porodu, koniecznie trzeba je zeszyć. Jeśli podczas porodu zastosowano znieczulenie, przed zabiegiem podaje się kolejną dawkę leku znieczulającego. W sytuacji, gdy kobieta nie była znieczulana na początku porodu, wykonuje się wówczas znieczulenie miejscowe

Szycie krocza chroni kobietę przed wystąpieniem nieprzyjemnych powikłań natury fizjologicznej oraz problemami podczas współżycia.

Po zabiegu mama wraz z dzieckiem są przenoszeni na salę intensywnego nadzoru poporodowego. Przez 2 godziny znajdują się pod ścisłą obserwacją położniczą.

Po przeniesieniu na salę poporodową kobieta podlega ścisłej kontroli położniczej. Położne, co pół godziny badają jej tętno, ciśnienie, temperaturę. Ponadto sprawdza się, czy macica prawidłowo się zmniejsza.

Higiena przede wszystkim

W czwartym – ostatnim okresie porodu macica intensywnie się obkurcza. To bardzo ważny etap, ponieważ wówczas zamykają się naczynia krwionośne, które łączyły się z łożyskiem. Jeżeli proces zmniejszania macicy zostanie zaburzony, może dojść do groźnych krwawień a nawet krwotoków. Ponadto z macicy usuwane są fragmenty przerośniętej błony śluzowej. Początkowo jest ich dość dużo i mają kolor krwisty. Przypominają krew miesiączkową, ale są bardziej obfite (około 250ml na dobę). Z upływem czasu będzie ich coraz mniej i będą miały bardziej neutralny kolor.

Teraz należy bardzo dbać o okolice intymne. Nie należy zakładać bielizny. Można jedynie użyć wkładki wchłaniającej krew. Krocze powinno być wietrzone i myte wodą z mydłem (najlepiej szarym). To przyspiesza okres gojenia.

Polecamy: Jak dbać o higienę intymną podczas ciąży i połogu?

Witaj na świecie

W między czasie mama zaczyna karmić swoje nowo narodzone dziecko. Położne chętnie udzielają cennych wskazówek ułatwiających pierwsze karmienia.
Jeżeli przez 2 godziny nie dzieje się nic niepokojącego, mamę z dzieckiem przenosi się na oddział położniczy.

Wszystkie cztery okresy porodu zostały opisane bardzo dokładne. Przewidując wszelkie komplikacje, niedogodności i powikłania. Pamiętajmy jednak, że poród jest sprawą indywidualną. Każda z nas przechodzi go inaczej.

Po narodzinach maleństwa jesteśmy zmęczone, a czas biegnie jakby obok. Teraz liczy się zdrowie i potrzeby tego małego człowieka.

Czytaj również: Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)