Objawy porodu - czop śluzowy fot. Adobe Stock

Czop śluzowy – czym jest, jak wygląda i kiedy odchodzi?

Korek ze śluzu chroniący rozwijające się dziecko przed infekcjami i bakteriami – to właśnie czop śluzowy. Powstaje zaraz po zapłodnieniu i pełni w ciąży bardzo ważną funkcję. Gdy odchodzi, to sygnał, że niebawem rozpocznie się poród.
Magdalena Bury / 22.05.2019 13:16
Objawy porodu - czop śluzowy fot. Adobe Stock

Czop śluzowy (zwany także korkiem śluzowym) jest zbitym, śluzowatym kawałkiem przypominającym galaretkę. Pojawia się zaraz po zapłodnieniu.

Dzięki swojej konsystencji szczelnie zamyka on ujście szyjki macicy u ciężarnych, tworząc blokadę między macicą a pochwą. To naturalna bariera, która chroni rozwijającego się malucha przed bakteriami i infekcjami. Żadne drobnoustroje nie mają prawa przeniknąć do wnętrza macicy.

Zjawisko odejścia korka śluzowego ma miejsce na końcu ciąży. Nie zawsze oznacza to jednak początek porodu. Jest jedynie znakiem rozszerzania się szyjki macicy. W ten sposób ciało przygotowuje się do wydania na świat dziecka.

Kiedy korek śluzowy odchodzi?

Następuje to w ostatnich tygodniach ciąży. To nic innego jak kawałek galaretowatego śluzu, który zauważa kobieta w ciąży na swojej bieliźnie. Nie każda ciężarna musi go jednak widzieć. Specjaliści wskazują, że nawet połowa kobiet w ciąży nie zwraca na niego uwagi. Wszystko dlatego, ponieważ przed porodem zwiększa się ilość wydzielin.

Jest to dobry sygnał. Szyjka macicy rozszerza się i mięknie, dzięki czemu dziecko łatwiej przedostanie się przez kanał rodny. Nie należy bać się krwistego koloru śluzu. To skutek pękania naczyń krwionośnych. 

Czop śluzowy może odejść na kilka dni do kilku tygodni przed porodem. Jest to jeden ze zwiastunów nadchodzącego porodu. U jednych czop śluzowy odchodzi 3 tygodnie przed porodem, a u innych np. 3 tygodnie i 2 dni. To jest natura, a nie schematy - wyjaśnia Celina Fręczko, położna.

Gdy czop śluzowy odpadnie, kobieta nie powinna współżyć. Rozwijający się maluch bez ochrony jest bardziej narażony na infekcje

Kiedy czop śluzowy powinien wzbudzić niepokój?

Gdy czop śluzowy zostanie wydalony przed 36. tygodniem ciąży, a do tego jest koloru ciemnej krwi, jak najszybciej udaj się do lekarza prowadzącego ciążę. Istnieje możliwość, że jest to przedwczesne otwieranie się macicy. Do ginekologa umów się także, jeśli w trzecim trymestrze ciąży zauważasz ciemne plamienia. 

Zobacz także:Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Sprawdź objawy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/29.02.2012 16:39
witam:) w nocy jak sie przebudzilam poczulam gesta wydzieline, byla koloru bialo czerwonego...teraz powiedzialabym ze jest bardziej brazowa, czy to jest normalne, taki kolor?