POLECAMY

Co to jest depresja poporodowa?

Co to jest depresja poporodowa, czym jest baby blues i czy Ciebie także może to spotkać? Sprawdź!
Co to jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa jest zaburzeniem efektywnym ze spektrum depresji. Objawy które występują przy depresji poporodowej, są takie same jak zaburzenia depresyjne typu reaktywnego, a cechą charakterystyczną depresji poporodowej jest okres jej pojawienia się - jak sama nazwa wskazuje - po urodzeniu dziecka.

Depresja poporodowa dotyka nawet 20% kobiet. Oznacza to, że co piąta kobieta ma problemy psychologiczne po urodzeniu dziecka.

Depresja poporodowa bywa mylona z tzw. Baby blues, nie są to jednak pojęcia tożsame.

Polecamy:  Czy mama to też kobieta

Baby blues jest to czasowe obniżenie nastroju spowodowane reakcją hormonalną organizmu na poród. Ciało kobiety próbuje dostosować się do nowej sytuacji "bez dziecka" w swoim wnętrzu, co wpływa na wahania hormonalne oraz zaburzenia nastroju.

Baby Blues oznaczane jest też jako przygnębienie poporodowe.

Główne objawy Baby Blues: obniżenie nastroju, zmęczenie, utrata zainteresowania dzieckiem, może też objawiać się pobudzeniem, wzmożoną aktywnością, zaburzeniami lękowymi. Baby Blues ustępuje samoistnie, nie wymaga leczenia środkami farmakologicznymi.

Depresja poporodowa natomiast wymaga leczenia. Objawy ma zbliżone do spektrum objawów innych zaburzeń afektywnych z kręgu depresji. Można je podzielić (tak jak każde inne objawy depresji) na 4 główne kategorie (wg Seligmana): somatyczne, emocjonalne, poznawcze, motywacyjne.

Polecamy: Jak wrócić do formy po ciąży?

Objawy somatyczne depresji poporodowej

Związane są z odczuciami, które mamy z naszego ciała. Będą to takie objawy jak utrata apetytu (lub jego wzmożenie), nadmierne zmęczenie, senność, uczucie zmęczenia, płytki i lekki sen, trudności z zasypianiem, spadek libido. Przy depresji poporodowej, której matka zaprzecza, mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla depresji maskowanej (bóle serca, brzucha, migreny).

Objawy emocjonalne depresji poporodowej

Spadek nastroju, drażliwość, płaczliwość, smutek, trudności z cieszeniem się życiem, odczuwaniem przyjemności, przygnębienie. W obrazie klinicznym depresji poporodowej mogą też znaleźć się napady lęku i paniki (ważne, by wykluczyć w takim przypadku syndrom poporodowego stresu pourazowego).

Objawy poznawcze depresji poporodowej

Poczucie nieradzenia sobie, braku kompetencji do zajmowania się dzieckiem, czarnowidztwo, pesymistyczne nastawienie do przyszłości, poczucie beznadziei i braku wyjścia z sytuacji.

W ekstremalnych sytuacjach mogą pojawić się myśli samobójcze lub nawet chęć zrobienia dziecku krzywdy.

Objawy motywacyjne depresji poporodowej

Niechęć do podejmowania decyzji, spadek motoryki, poczucie braku sensu, apatia, niechęć do działania, spowolnienie motoryczne widoczne dla innych. 

Rozpoznanie depresji poporodowej należy do lekarza psychiatry.

Najczęściej wykorzystywana w tym celu jest skala depresji poporodowej Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS).

Skala złożona jest z 10 pytań, a przeprowadzenie badania zajmuje kilka minut. Wynik na poziomie 10 punktów świadczy o tym, że stan depresyjny mógł się pojawić i potrzebne jest dalsze rozpoznawanie sytuacji chorej.

Zobacz także:  Czy twój partner ma depresję?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
do ~daniela_z - ja przy depresji poporodowej chodziłam do pani Ani Rekel z Krakowa http://www.annarekel.pl/
/7 lat temu
Dokładnie nie pamiętam gdzie chodziła Ala, a pytać mi jej chyba nie wypada. W każdym razie możesz sobie sprawdzić ten adres : http://www.psychoterapiawkrakowie.pl/ Zadzwoń, popytaj.
/7 lat temu
Słuchaj, mam podobny problem w rodzinie i chyba również skończy się na wizycie u specjalisty. Możesz napisać coś więcej o tej psychoterapii metodą Gestalt, albo po prostu polecić kogoś z Krakowa?
POKAŻ KOMENTARZE (1)