POLECAMY

Przygotuj się! 7 rzeczy, które zaskoczą cię tuż po porodzie

Myślisz, że już wiesz wszystko o porodzie? Otóż niekoniecznie! Są rzeczy, które mogą cię naprawdę zaszokować!
Przygotuj się! 7 rzeczy, które zaskoczą cię tuż po porodzie fot. Fotolia

1. Zaczniesz obficie krwawić

To skutek oczyszczania się organizmu – wraz z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki macicy. Krwawienie to nosi nazwę upławów poporodowych i wymaga stosowania specjalnych wkładek higienicznych. Dostaniesz je w szpitalu, ale na wszelki wypadek przygotuj wcześniej duże podpaski. Krwawienie towarzyszyć będzie od 2 do 6 tygodni.

2. Nadal będziesz mieć brzuch

Urodzenie dziecka nie gwarantuje natychmiastowego powrotu do dawnej figury. Przez 9 miesięcy w organizmie nagromadziło się sporo płynów, które powodują, że brzuch wciąż jest widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem będzie się kurczyć. Podczas pobytu w szpitalu twój brzuch będzie wiele razy badany, ponieważ prawidłowe obkurczanie się macicy to jeden z warunków powrotu do domu.

3. Pojawią się dolegliwości

Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból krocza spowodowany mocnym rozciągnięciem tkanek. Może być silny, jeśli doszło do ich pęknięcia lub krocze było nacinane. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni, a ból z każdym dniem słabnie. Na początku kłopotliwe może być siadanie. W szpitalu staraj się dużo chodzić i ćwicz mięśnie Kegla (napinaj i rozluźniaj mięśnie krocza), aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu.

4. Trzeba będzie wietrzyć...

...krocze. To dość krępująca, ale konieczna czynność. Ponieważ powietrze przyspiesza gojenie, tuż po porodzie powinnaś jak najczęściej leżeć bez bielizny z podkładem pod pupą. Zabierz do szpitala specjalne majtki poporodowe wykonane z przepuszczającej powietrze siateczki. Można je kupić w aptece.

5. Wizyta w toalecie stanie się kłopotem

Nie zdziw się, gdy położna zapyta się, czy był stolec. Wypróżnienie po porodzie to sygnał, że układ pokarmowy dobrze pracuje. Osłabione narodzinami dziecka mięśnie mogą przez 4–5 dni powodować kłopoty w toalecie. Receptą na ból podczas oddawania moczu bywa siusianie na stojąco pod prysznicem podczas polewania krocza wodą.

6. Pokarmu będzie niewiele

Nawet jeśli twoje piersi zaczęły wydzielać kropelki siary już w ciąży, w pierwszych 2 dobach po porodzie nie będą tryskały mlekiem. Dziecko zadowala się niewielkimi ilościami pokarmu, co jest zupełnie naturalne i przejściowe. Hormony sprawią, że około 40 godzin po porodzie pojawi się tzw. nawał mleczny. Jeśli jednak miałaś cesarskie cięcie, nawał może się opóźnić i pojawi się 5–6 dni po porodzie.

7. Ogarnie cię euforia lub zmęczenie

Nagłe zmiany hormonalne, do których dochodzi po porodzie, nie pozostają bez wpływu na twoje samopoczucie. Może się zdarzyć, że mimo zmęczenia nie będziesz w stanie zmrużyć oka albo wprost przeciwnie, będziesz zasypiać na stojąco i mieć pretensje, że ono wciąż chce piersi.

Dowiedz się więcej o porodzie:

na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Mazurek-Wódz/Twoje dziecko

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)