Co robić, gdy blizna poporodowa zaczyna boleć?

Blizna po cesarskim cięciu może zacząć boleć i uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Do jakiego specjalisty należy się wówczas zgłosić?
/ 18.09.2015 09:28

blizna

fot. Fotolia

Poród poprzez cesarskie cięcie nieoderwalnie wiąże się z powstaniem sporej blizny na brzuchu kobiety. Często zdarza się, że taka blizna zaczyna boleć i uniemożliwia młodej mamie normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji niezwłocznie należy zwrócić się do lekarza specjalisty bądź fizjoterapeuty. Warto jednak uświadomić sobie, że z blizną należy „pracować” jeszcze zanim pojawi się ból.  

Dlaczego blizna zaczyna boleć?

Proces gojenia się tkanek w bliźnie trwa około 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do szeregu zmian w gojącym się miejscu. Zdarza się, że zmiany te nie zawsze przebiegają prawidłowo. Niekiedy tkanki połączone z powłokami brzucha zaczynają się sklejać i w efekcie kobieta odnosi wrażenie, że blizna ją „ciągnie”. Taki stan powoduje duży dyskomfort i zwykłe czynności, takie jak schylanie się czy podnoszenie dziecka, powodują ból.

– Najbardziej poszkodowaną tkanką podczas cesarskiego cięcia jest powięź. To struktura otaczająca wszystkie mięśnie w naszym ciele, także mięśnie brzucha. Jej funkcja jest bardzo ważna, bo podtrzymuje ona narządy wewnętrzne i utrzymuje je w jednym miejscu – mówi mgr Monika Krawczyk, fizjoterapeutka i specjalistka od osteopatii ginekologicznej w przychodni Renort w Warszawie. – Dlatego tak ważne jest, aby powięź brzuszna nie ulegała sklejeniom i zachowała swoją elastyczność.

Takie zaburzenia w obrębie gojących się blizn mają przełożenie na codzienną fizjologię młodej mamy. Może mieć to negatywny wpływ na pęcherz moczowy, który położony jest bezpośrednio na macicy, a także na pracę jelit czy jajników i jajowodów, co może prowadzić nawet do problemów z zajściem w kolejną ciążę.

Zobacz też: Gdy dziecko cierpi na rzadką chorobę

Jak można temu zapobiec?

Świeżo upieczona mama, która odczuwa dyskomfort, może zgłosić się do fizjoterapeuty lub terapeuty manualnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wizyta u osteopaty specjalizującego się w osteopatii ginekologicznej. Dzięki odpowiednim, bardzo delikatnym technikom manualnym osteopata przywróci elastyczność blizny i poprawi funkcjonowanie narządów jamy brzusznej. Taka terapia skutecznie poprawi odpowiednie napięcie skóry i zlikwiduje doskwierający ból w obrębie brzucha.

Ponadto zdarza się, że w wyniku dziewięciomiesięcznego okresu ciąży zmienia się także tor oddychania i zaburzona zostaje pracy przepony. Może się to objawiać płytszym oddechem, gorszym dotlenieniem całego organizmu, napięciami i bólami w klatce piersiowej, zmęczeniem i ospałością, refluksem, czy problemami ze snem. Warto obserwować swoje ciało i w przypadku takich dolegliwości nie czekać i zgłosić się do specjalisty. Odpowiednio dobrane przez niego techniki osteopatyczne sprawią, że kobieta szybko odczuje ulgę i powróci do normalnego codziennego funkcjonowania.

Należy zaznaczyć, że z blizną, która powstała w wyniku cesarskiego cięcia, warto zgłosić się do specjalisty nawet jeśli nie odczuwamy bólu. Już podczas jednej wizyty osteopata usprawni gojenie się brzucha i poprawi pracę przepony, dzięki czemu mama będzie mogła w pełni cieszyć się pierwszymi tygodniami z nowonarodzonym maluszkiem.  

Zobacz też: Pytania o mleko modyfikowane – film

Źródło: materiały prasowe NZOZ Renort/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)