Ciąża latem

Gorące lato, upały i duszące powietrze doskwierają wszystkim, a szczególnie dotkliwie odczuwa je kobieta w stanie błogosławionym, który niekoniecznie takim się wydaje gdy z nieba leje się żar…
/ 30.06.2009 08:31
Gorące lato, upały i duszące powietrze doskwierają wszystkim, a szczególnie dotkliwie odczuwa je kobieta w stanie błogosławionym, który niekoniecznie takim się wydaje, gdy z nieba leje się żar…

Kobieta, która zaszła w ciążę w pierwszych miesiącach tego roku praktycznie całą ciążę będzie musiała przechodzić w ciepłym okresie roku. Z jednej strony ma to swoje dobre strony – okres wiosny i lata to czas bogatej w witaminy, lekkostrawnej diety, dzięki sezonowym warzywom i owocom, które przyszła mama może jeść do woli, a tym samym dostarczać świeżych witamin rozwijającemu się w niej nowemu życiu. Słońce i ładna pogoda sprzyja też aktywności fizycznej, spacerom, a one utrzymują ciężarne panie zarówno w dobrej kondycji jak i wyśmienitym humorze.
Jednak im brzuszek większy, tym i dolegliwości ciążowe się zwiększają, a w wyjątkowe upalne lato mogą dokuczać ze zdwojoną siłą…

Jeśli i u ciebie ciąża przypadła na lato - przeczytaj o tym jak sobie pomóc, by lżej znieść ten gorący okres.

Ciąża latem

Ubieraj się wygodnie i lekko. Wybieraj ubrania z naturalnych, przewiewnych materiałów takich jak na przykład bawełna czy len. Zrezygnuj z obcasów na rzecz wygodnych, ortopedycznych sandałów lub klapek z naturalnego materiału, które same dopasowują się do kształtu stopy. Sandałki nie powinny mieć trudnego zapięcia, niedługo twój brzuch urośnie do takich rozmiarów, że zakryje „widoczność” na nogi, a co dopiero myśleć o zgięciu się wpół i wykonaniu skomplikowanych manewrów przy zapinaniu butów… Polecam więc wygodne i nie wymagające od przyszłych mam akrobacji ortopedyczne, naturalne klapki na solidnej, antypoślizgowej podeszwie (bardzo ryzykowne są klapki na cienkiej podeszwie, takie, na których łatwo się pośliznąć, a także „japonki”, które mogą dokuczać wrażliwym i skłonnym do opuchlizn stopom ciężarnych).

Bierz częste i szybkie prysznice w ciągu dnia w ciepłej wodzie (nie może być za zimna, ani za gorąca). Przyniosą ukojenie i doskonale odświeżą. Pamiętaj, aby dobrze osuszyć skórę i przypudrować odświeżającym talkiem (można użyć tego przeznaczonego dla dzieci, który dodatkowo jest antyalergiczny, a tym samym bezpieczniejszy dla wrażliwszej w okresie ciąży skóry kobiety).

Pij minimum 2 litry naturalnej wody mineralnej dziennie. W ciąży poleca się picie większej ilości płynów, w upalne dni powinno się nawet zwiększyć ilość wypijanej wody. Picie naturalnych płynów (woda niegazowana, soki ze świeżych owoców, niesłodzone herbatki) pomoże wyeliminować zbędną wodę z organizmu, a co za tym idzie opuchlizny dłoni, stóp i twarzy.

Nie stój zbyt długo na nogach. W każdej wolnej chwili korzystaj z wypoczynku, podnieś w górę nogi, albo zrób im chłodną kąpiel w misce z wodą i orzeźwiającymi solami.
Na wakacjach nad morzem czy jeziorem spaceruj w płytkiej wodzie – taki naturalny masaż w chłodnej wodzie poprawi krążenie i przyniesie ulgę spuchniętym stopom.

Korzystaj z możliwości spożywania do woli sezonowych owoców w walce ze skurczami, które tak często dokuczają przyszłym mamom za sprawą powiększającej się macicy, a zarazem szybkiemu ubytkowi z organizmu minerałów. Szybko uzupełnić organizm ciężarnej w sole mineralne pomogą: banany, cytrusy (pomarańcza, grapefruit), arbuzy i melony, a także świeży jogurt, migdały, nasiona słonecznika (szczególnie tego świeżego).

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo możesz zapisać się na zajęcia dla ciężarnych na basenie (woda potrafi czynić cuda), albo wyjechać na wakacje nad morzem czy jeziorem. Pamiętaj jednak, aby w tym roku zrezygnować z długich seansów leżakowania w pełnym słońcu. Zabezpiecz wrażliwszą niż zwykle i skorą do plam po słonecznych (hormony) skórę kremem z bardzo wysokim filtrem, głowę ochroń kapeluszem i upajaj się spacerami brzegiem morza, przy okazji głęboko wdychając bogate w jod nadmorskie powietrze.

Udanych wakacji i lata wszystkim przyszłym mamom!

Anna Łyczko Borghi