Chłopiec czy dziewczynka - czy możesz wybierać?

Babcie mawiały „Jeśli brzuch sterczy, rano masz mdłości- urodzi się chłopiec. A jeśli brzuch jest raczej zaokrąglony, dziecko jest ruchliwe- urodzisz dziewczynkę”. Zdarzało się, że była to prawda:).
/ 24.10.2017 12:37

Babcie mawiały „Jeśli brzuch sterczy, rano masz mdłości- urodzi się chłopiec. A jeśli brzuch jest raczej zaokrąglony, dziecko jest ruchliwe- urodzisz dziewczynkę”. Zdarzało się, że była to prawda:). Gdy przewidywania były trafne, stawały się proroczą regułą, a gdy fałszywe – no cóż zawsze można się pomylić, a pomyłkę zawsze usprawiedliwić:):).

Istnieje wiele sposobów „przewidywania” płci dziecka, należących do wierzeń ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Słyszymy je dosłownie wszędzie – w pracy, w mediach, od sąsiadów, przyjaciół i znajomych. Czy istnieje możliwość zwiększenia prawdopodobieństwa urodzenia upragnionej dziewczynki lub wymarzonego chłopca? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali już starożytni Grecy. Wierzyli oni, że istotna była pozycja rodziców w czasie poczęcia. Natomiast Chińczycy już 3000 lat przed naszą erą wymyślili system liczb, który określał miesiące właściwe do poczęcia chłopca lub dziewczynki. Hipokrates pisał: "Mężczyzna, który pragnie mieć córkę, musi zbliżać się do żony po ustaniu miesiączki i traktować ją codziennie czule, aż do utraty swych sił witalnych. Mężczyzna, który pragnie mieć syna, winien zbliżać się do swej żony, gdy ona ma na to ochotę". O tym, że orgazm kobiety zwiększa szansę na poczęcie chłopca, wspomina też Talmud.

Inna teoria głosi, że im starszy jest przyszły tatuś tym prawdopodobieństwo urodzenia dziewczynki jest większe.

Jeśli kobieta odczuwa mdłości w czasie ciąży, urodzi dziewczynkę. Gy występują komplikacje i niekorzystne zmiany w wyglądzie mamy urodzi się córeczka. To kolejne mity o płci dziecka.

Przyszła mama, która całymi dniami ma zachcianki na cytrusy – urodzi chłopczyka. Natomiast dziewczynka urodzi się, gdy mama będzie uwielbiała potrawy mleczne.

Duńscy naukowcy przypuszczają, że istnieje ścisły związek między doświadczeniem stresu przez kobietę w okresie przed zapłodnieniem a płcią poczętego dziecka. Według ich teorii, kobieta która przed poczęciem przeżyła bardzo silny stres, ma większą szansę na urodzenie dziewczynki.

Pozostałe teorie to:
...miesiąc, w którym dochodzi do zapłodnienia, wpływa na płeć dziecka. Z badań wynika jednak, że prawdopodobieństwo jest dokładnie takie samo, zimą czy wiosną.
...jeśli w momencie zapłodnienia była pełnia księżyca, urodzi się chłopiec.
...jeśli przed zapłodnieniem rodzice powstrzymywali się od współżycia przez okres jednego miesiąca, urodzi się chłopiec.
...fakt, która to ciąża ma wpływ na płeć dziecka (ze wzrostem liczby ciąż zwiększa się prawdopodobieństwo urodzenia dziewczynki).
...przy niskim urodzeniu łożyska urodzi się chłopiec.
... jeżeli stosunek odbywa się na dzień lub dwa przed owulacją, jest większa szansa na to, że w drogach rodnych przetrwają plemniki "żeńskie". Jeśli do współżycia dochodzi w czasie owulacji lub tuż po niej, większą szansę w wyścigu do komórki jajowej mają plemniki męskie.

Nowe życie rozpoczyna się z chwilą połączenia komórki jajowej i plemnika. Wewnątrz tych komórek znajdują się chromosomy, które przekazują materiał genetyczny (określa on między innymi płeć płodu). Każda komórka jajowa zawiera chromosom X. Plemniki, dodając do niego chromosom X lub Y, decydują o urodzeniu dziewczynki (XX) lub chłopca (XY).

Gdyby można było wybierać płeć dziecka równowaga demograficzna uległaby zakłóceniu. Natura jednak jest mądrą matką i zachowuje równowagę płci. Ciekawym na to dowodem jest to, że w okresie wielkich wojen, rodziło się więcej chłopców- przyszłych żołnierzy.

Uczucia macierzyńskie nie zależą od płci dziecka. W wyborze płci musimy zdać się na Boga, skoro teorie wyboru płci to mity. Czyż to nie piękna niespodzianka, na którą czekacie 9 miesięcy? Wiele par usilnie próbuje już podczas ciąży poznać płeć swojego potomka. Inne cieszą się z tej niespodzianki po porodzie. Co prawda medycyna opracowała techniki, które umożliwiają wybór płci dziecka. Głównym argumentem, który doprowadził do tego typu osiągnięć była chęć ograniczenia przekazywania chorób dziedzicznych związanych z płcią, takich jak hemofilia, dystrofia mięśniowa i zespół Martina- Bella. Jak widać są to poważne problemy tzn. choroby rodziców, a nie przyziemne marzenia o dziewczynce czy chłopczyku.

Stosuje się dwie techniki selekcjonujące płeć dziecka:


  • pierwsza polega na rozdzieleniu plemników zawierających chromosom Y od zawierających chromosom X. Są one później używane do sztucznego zaplemnienia lub zapłodnienia. Plemniki są filtrowane lub rozdzielane za pośrednictwem promieni laserowych.
  • druga polega na diagnozie przedimplantacyjnej embrionów, uzyskanych metodą zapłonienia in vitro, co wyklucza możliwość pomyłki.

Jako, że manipulacje na ludzkich embrionach mają różną opinię moralną i etyczną, techniki te stosuje się głównie w Stanach Zjednoczonych, Holandii i w Wielkiej Brytanii.

Zatem kochajmy dzieci- ten mały skarb, bez względu na to czy jest nim córeczka czy synek.
 

Celina Fręczko, położna