Mama karmiąca dziecko piersią

Brak pokarmu w piersiach – co robić?

Każda mama z pewnością wie, że najlepszym pokarmem, który może dać dziecku jest mleko z jej własnej piersi. Co zrobić gdy tego pokarmu w piersiach nie ma? Czy mama musi dokarmiać dziecko sztucznie?
/ 04.08.2012 16:26
Mama karmiąca dziecko piersią

Bardzo wiele matek martwi się, czy ilość pokarmu, które dziecko wypija jest wystarczająca. Niestety reklamy, artykuły prasowe, a także bliskie osoby z otoczenia mamy często utwierdzają ją w przekonaniu, że ma ona za mało pokarmu. Wiele dolegliwości noworodkowych jest diagnozowanych jako brak pokarmu u matki, a receptą na te dolegliwości ma być dokarmianie sztuczna mieszanką.

Brak pokarmu w piersiach? Pomoże doradca laktacyjny!

Na szczęście coraz więcej mam szuka porad u doradców laktacyjnych, którzy pomagają ocenić czy konieczne jest dokarmianie mieszanką, czy też wystarczy zwiększyć ilość karmień piersią. Może być też potrzebne dokarmianie mlekiem matki lub w ostateczności sztuczną mieszanką.

Polecamy: Czy poradzę sobie z karmieniem piersią

Wyznacznik ilości pokarmu w piersiach

Obiektywnym wyznacznikiem ilości mleka w piersiach, są przyrosty dziecka. Jeżeli dziecko przybiera prawidłowo na wadze, a także, między innymi, moczy co najmniej sześć pieluszek na dobę, matka słyszy połykanie podczas jedzenia, piersi są „lżejsze” po karmieniu niż przed, a noworodek spokojnie zasypia po karmieniu, to mama może być też spokojna. Dziecko można zważyć w każdej przychodni pediatrycznej, a także podczas wizyty u doradcy laktacyjnego. Specjalista oceni, czy przyrosty maluszka są prawidłowe. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała na swoich stronach siatki centylowe, na których można sprawdzić czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze.  

Dokarmianie dziecka

Jeżeli jest potrzebne dokarmianie dziecka, to specjalista może ocenić czy wystarczy stymulować laktację u matki i zwiększyć ilość karmień na dobę, czy też potrzebne jest dokarmianie sztuczną mieszanką.

Polecamy: Jaki laktator wybrać - zobacz galerię

Regulacja laktacji

Należy pamiętać, że z czasem laktacja reguluje się i mama sześcio-, ośmiotygodniowego bobasa nie będzie miała już wrażenia napełniania się piersi, tak jak to było na początku laktacji. Oznacza to, że organizm dostosował produkcję do potrzeb dziecka, a miękkie i „sflaczałe” piersi na tym etapie laktacji nie są oznaką jej zaniku lub braku mleka.

Sposób na stymulację laktacji

Najlepszym sposobem na stymulację laktacji jest częste, efektywne karmienie piersią. Im więcej dziecko zje, tym więcej mleka zostanie wyprodukowane. Pusta pierś jest oznaką dla organizmu, że potrzebny jest pokarmi i należy zwiększyć jego produkcję. Jeżeli dziecko źle chwyta brodawkę i przez to źle opróżnia piersi, to wtedy nie produkuje się odpowiednia ilość pokarmu. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże zaradzić problemom, powie jak zwiększyć laktację a także oceni czy jest konieczne dokarmianie.

Autor: Natalia Raczkowska, doradca laktacyjny i wykładowca DoulaService

Zobacz także: Jadłospis tygodniowy dla kobiety po porodzie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/25.01.2018 13:23
Przystawiaj częściej dziecko a samo pójdzie zobaczysz tylko trzeba to robić sumiennie. Nie stresowac się pić dużo wody no i wcześniej wspomiany prolaktan i dasz rady :)
/28.11.2017 16:05
Nie zwracaj uwagi na to ile ściągasz laktatorem, dziecko ma inny system ssania i na pewno wyciąga więcej. A prolaktan jest smaczny, bananowy, mozesz pić go z mlekiem albo jogurtem :)
/28.11.2017 11:22
Ja przy pierwszym dziecku bardzo krótko karmiłam i przy drugim teraz widzę że też nie za dobrze mi idzie nie wiem co robić co prawda nie pije żadnych herbatek laktacyjnych itp. na wspomaganie itp. nie lubię takich rzeczy ale jak tak dalej będzie chyba dla dziecka i dla mnie będę musiała spróbować dziewczyny a jak w smaku ten prolaktan da się to w ogóle pic? Nawet laktatorem próbuje odciągać ale to prawie że nic na 2 -3 razy muszę ściągnąć aby mieć chociaż na jedno karmienie te 30 ml ;/
POKAŻ KOMENTARZE (6)