POLECAMY

Ból blizny po cięciu cesarskim, a poród siłami natury

Jestem aktualnie w 25 tyg. ciąży. Poprzednia ciąża 6 lat temu zakończyła się cesarskim cięciem z powodu położenia miednicowego płodu. Zastanawiam się, czy teraz możliwy będzie poród naturalny (bardzo się go boję ale bardziej chyba kolejnej cesarki - ze względu na potworne bóle głowy po ZZO).
Ból blizny po cięciu cesarskim, a poród naturalny

Jestem aktualnie w 25 tyg. ciąży. Poprzednia ciąża 6 lat temu zakończyła się cesarskim cięciem z powodu położenia miednicowego płodu. Zastanawiam się, czy teraz możliwy będzie poród naturalny (bardzo się go boję ale bardziej chyba kolejnej cesarki - ze względu na potworne bóle głowy po ZZO). Dziecko na razie jest położone nóżkami do dołu i szczególnie dotkliwie odczuwam kopniaki w okolicach blizny po poprzednim cięciu. Boli również czasem bez powodu jakby coś się rozciągało. Czy podczas porodu naturalnego taka blizna może pęknąć skoro już teraz boli? Czy można coś zrobić żeby temu ewentualnie zapobiec? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Kasia

Generalnie 6 lat to duży odstęp czasu i poród może nastąpić siłami natury. Pierwszy poród odbył się przez cięcie cesarskie z powodu położenia płodu, jeśli teraz położenie będzie prawidłowe - poród może odbyć się drogami natury. Płód ma jeszcze dużo czasu, aby ułożyć się w prawidłowej pozycji. Ból może być spowodowany rozciąganiem się macicy. Po tylu latach ryzyko pęknięcia macicy w czasie parcia jest niewielkie. Po naturalnym porodzie (po wcześniejszym cięciu cesarskim) dokonuje się kontroli jamy macicy, aby ocenić „stan blizny”. Jednak ostatecznie o sposobie porodu zadecyduje lekarz prowadzący - ponieważ położnictwo to dziedzina, w której w ciągu godziny może się wiele zmienić.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/9 lat temu
Witam, jestem w drugiej ciąży i chcę rodzić SN, dwa lata temu miałam CC. Jak duże jest ryzyko komplikacji? Między porodem a zapłodnieniem minęło 18 miesięcy... Anna
/9 lat temu
Obecnie jestem w trzeciej ciąży a dwie poprzednie zakończone były cesarskim cięciem, ostatnie 4 lata temu czy są szanse na poród naturalny ?Boję się ryzyka pęknięcia macicy. Alicja