Babymoon, czyli podróż z brzuszkiem

Zanim przyleci bocian i wkroczysz w świat bezsennych nocy i pieluszek warto zadbać o odrobinę relaksu we dwoje. Na całym świecie coraz popularniejsze stają się wyjazdy typu babymoon (nawiązanie do angielskiego słowa honeymoon, czyli miesiąc miodowy).
/ 12.02.2008 23:30

Zanim przyleci bocian i wkroczysz w świat bezsennych nocy i pieluszek warto zadbać o odrobinę relaksu we dwoje. Na całym świecie coraz popularniejsze stają się wyjazdy typu babymoon (nawiązanie do angielskiego słowa honeymoon, czyli miesiąc miodowy).

Babymoon, czyli podróż z brzuszkiemBiura turystyczne, promujące wyjazdy babymoon wychodzą one z założenia, że w taką podróż warto zainwestować większą sumę. Uzasadniają, że następnych kilkanaście lat rodzice będą wyjeżdżać tylko z dzieckiem. Wtedy wszystko będzie podporządkowane zaspokajaniu przyjemności dziecka, a potrzeby rodziców zejdą na drugi plan. Rodziców wówczas nie będzie już stać na luksusy. Podróż babymoon reklamowana jest pod pretekstem zbierania sił przed porodem i nieprzespanymi nocami. Wyjazdy babymoon mają przede wszystkim charakter pobytowy nastawiony na odpoczynek, korzystanie z zabiegów upiększająco-relaksujących.

Babymoon to też sposób na uczczenie pojawienia się nowego członka rodziny, umocnienie więzi z partnerem, szansa na wspólne spędzenie wakacji wolnych od trosk i kłopotów. Wyjazd może być długi czy krótki, krajowy czy zagraniczny – najważniejsze jest, że spędzicie ten czas tylko we dwoje.

Przed podjęciem decyzji o takim wyjeździe należy zadbać o wiele szczegółów, aby nic nie spędzało ci snu z powiek. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam lepiej zaplanować wyjazd babymoon.

Dokąd jechać?

Wybór jest naprawdę szeroki – od jednodniowych wypadów za miasto po dłuższy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu za granicą. Jedynymi ograniczeniami są stan zdrowia przyszłej mamy i zasobność portfela. Wiele hoteli i centrów SPA oferuje teraz specjalne pakiety dla przyszłych mam i tatusiów. Nie trzeba jednak jechać daleko – spędzenie weekendu w miłym hotelu za miastem może być równie relaksujące jak wyjazd zagraniczny.

Podróż
Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie podróżować samolotem do 36 tygodnia. Nie mniej jednak, należy pamiętać, że każda ciąża jest inna, więc przed każdą podróżą wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jeżeli zdecydujesz się na podróż lotniczą, sprawdź, czy wybrane przez ciebie linie nie zastrzegają sobie pewnych ograniczeń dotyczących kobiet w ciąży. Niektórzy przewoźnicy wymagają zaświadczenia od lekarza, że nie ma przeciwwskazań do podróży samolotem. Kolejną ważną kwestią jest ograniczona ilość tlenu na dużych wysokościach. Zalecane jest, aby wszystkie kobiety w ciąży unikały podróży na wysokości powyżej 3 658 metrów.

Jadąc za granicę należy zorientować się, gdzie w razie konieczności można uzyskać pomoc medyczną. Wyjeżdżając, zabierz ze sobą wyniki badań dokumentujące dotychczasowy przebieg ciąży i postaraj się być w kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Podróż do bardziej egzotycznych regionów świata będzie wymagała szczepień ochronnych. Trzeba wziąć pod uwagę to, że żywe szczepionki nie są bezpieczne dla przyszłych mam. Należą do nich między innymi szczepionki przeciw odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej i żółtej febrze.

Co zabrać?
Zostaw super modne buty w domu – to nie ma być pokaz mody. Nastaw się na komfort i wygodę. Nie zabieraj zbyt wielu rzeczy. Twój partner będzie zachwycony, widząc twoją odchudzoną walizkę!

Pamiętaj

  • Podczas podróży i w czasie zwiedzania pij dużo wody. Ty i twoje dziecko będziecie tego potrzebowali bardziej niż zwykle.
  • Zabierz ze sobą potrzebne leki i kontakt do lekarza.
  • Nie planuj zwariowanej podróży. Babymoon to czas odpoczynku i relaksu.


I pamiętajcie, że ciąża to nie czas biernego wyczekiwania na pojawienie się dziecka. Jest to okres w życiu kobiety, którym można i należy się cieszyć przez cały czas jej trwania. A zatem, pakujcie walizki i … szczęśliwej podróży babymoon!
 

Katarzyna Pawłowska www.baby-shower.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/01.07.2008 11:32
witam mam młay problem dowiedziałm sie ze jestem w 6 tygodniu ciązy a za dwatygodnie lece do egiptu lekarz powiedział mi zebym nie jechał ponieważ moge sie nabawi ć biegunki co mam robić prosze o pomoc;-((((