POLECAMY

Anemia w ciąży

O anemii u kobiety ciężarnej mówimy wówczas, gdy dojdzie do obniżenia składników morfologicznych krwi poniżej przyjętych norm.
O anemii u kobiety ciężarnej mówimy wówczas, gdy dojdzie do obniżenia składników morfologicznych krwi poniżej przyjętych norm.

Niedokrwistość (anemia) to częsty problem w ciąży. Aż u 30-40% ciężarnych dochodzi do niedoborów żelaza. Spowodowane to jest wykorzystaniem jego zapasów przez rozwijający się płód oraz łożysko. Niedobór tego pierwiastka potęguje niewłaściwa dieta, zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym, ogniska zakażenia czy uporczywe wymioty w ciąży.

Anemia w ciąży

Do wiodących objawów niedokrwistości zaliczyć należy uczucie zmęczenia, duszność, osłabienie, trudności w koncentracji, senność, bóle głowy, bladość twarzy czy suchość skóry i łamliwe włosy.

Można poprawić sobie wyniki badań krwi, przyjmując preparaty żelaza w tabletkach lub wprowadzając do diety pokarmy zawierające dużą ilość żelaza. Czerwone mięso jest jego bogatym źródłem, jednak niejedynym. Bogate w żelazo są również ciemnozielone i ciemnoczerwone warzywa oraz żółtka jaj. Również szklanka soku z buraków i szklanka soku z marchwi dziennie mogą bardzo pomóc w takiej sytuacji.
Należy pamiętać o równoczesnym spożywaniu naturalnych środków zakwaszających (owoce cytrusowe lub soki z tych owoców, truskawki, jagody, pomidory, maliny), gdyż warunkuje to prawidłowe wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/2 lata temu
Dopiero koktajl z niewielką ilością spiruliny mi pomógł. Może komuś się przyda ta wiadomość, dużo zdrówka życzę Wam wszystkim :)
/2 lata temu
Witam Was dziewczyny. Ja też mam duże problemy z anemią, w 3 trymestrze zaczęło spadać na łeb, na szyję. Nic nie pomagało, miałam najniżej 8,5. D
/5 lat temu
Oczywiście, samo żelazo nie wystarczy. Wszystkie witaminy, minerały- muszą być dostarczane w odpowiedniej ilości.
POKAŻ KOMENTARZE (19)